KANIANKA. Tank, delo, mínomet, pušky. Aj s týmito zbraňami bojovalo v Kanianke vyše sedemdesiat nadšencov vojenskej histórie. Nešlo o skutočný boj, len symbolickú ukážku toho, ako to v období druhej svetovej vojny vyzeralo, keď proti sebe súperili na jednej strane Nemci a na druhej Sovieti či partizáni.
Na bojovej ukážke sa podieľalo vyše sedemdesiat dobrovoľníkov
Pozrite si fotogalériu >>
Podľa scenára
Netradičná oslava výročia Slovenského národného povstania v podobe ukážky bojov sa konala v Kanianke po druhý raz.
„Mladá generácia stráca záujem o tradičné spôsoby pripomenutia si druhej svetovej vojny a povstania, nehovoriac o kladení vencov či iných podobných slávnostiach. Priame ukážky bojov, predvedenie dobových uniforiem a historickej techniky považujeme za vhodný spôsob, ako tieto historické okamihy zviditeľniť a zaujať aj mladých,“ povedal starosta Kanianky Ivor Husár.
Nevšedné divadlo pod holým nebom si prišlo pozrieť asi 2800 ľudí. Sledovať mohli obranné boje nemeckej armády proti postupujúcej sovietskej. Dej ukážky bol pripravený podľa scenára, ktorý vytvorili členovia Klubu vojenskej histórie Vetorovci z Levíc. Celkovo účinkovalo 72 nadšencov z rôznych slovenských klubov vojenskej histórie.
„Diváci mohli vidieť uniformy sovietskej a maďarskej armády, partizánov a Nemcov jednotky Waffen SS a Wehrmachtu,“ prezradil predseda Klubu vojenskej histórie Vetorovci z Levíc František Kasáš.
Aby bol efekt ukážky čo najdôveryhodnejší, nechýbali ani zbrane, ktorými sa vo vojne bojovalo. Najviac zaujal tank T-34, nechýbali ani nákladné vozidlá Praga, štábne autá, motocykel so sajdkárou, replika dela, protitankové pušky alebo mínomet.
„Terén a prostredie v Kanianke, kde sme ukážku robili, je na takéto podujatie veľmi vhodný. Diváci majú pomerne dobrý výhľad na celé dianie,“ zdôraznil Kasáš.
Drahá záľuba
Starosta pripomenul, že podujatie je nekomerčné, napriek tomu, že jeho zorganizovanie je finančne náročné. Organizátorom neprišla pomoc z armády ani zo štátu, pomohli hlavne sponzori.
„Len prevoz tanku do Kanianky stál 1250 eur. Chlapci robili ukážku bez akéhokoľvek zisku,“ poznamenal Husár.
Samotná záľuba vo vojenskej histórii nie je lacná záležitosť.
„Náš levický klub má v súčasnosti dvadsaťpäť členov. Všetku výstroj, výzbroj a uniformy si kupuje každý sám. Ale stojí to za to, pretože nás to baví,“ priznáva Kasaš.
S ukážkami bojov jazdia nielen po Slovensku, ale aj do Čiech či Maďarska a niektoré aj sami organizujú.
Keďže o podujatie v Kanianke bol aj tento rok obrovský záujem, je podľa starostu predpoklad, že sa koncom letných prázdnin uskutoční aj na budúci rok.