Po búrlivom rokovaní mestské zastupiteľstvo stoplo predaj majetku mesta, ktorý využíva Prievidzské tepelné hospodárstvo.
PRIEVIDZA. Na júlovom rokovaní prievidzského zastupiteľstva poslanci zobrali na vedomie informáciu, že mesto vyhlásilo verejno-obchodnú súťaž na predaj výmenníkových staníc a rozvodov. Tie vlastní mesto a využíva ich Prievidzské tepelné hospodárstvo (PTH).
Ozval sa vtedy len poslanec Július Urík (Smer-SD, SNS), ktorému sa predaj nepáčil. Na augustovom rokovaní sa proti verejno-obchodnej súťaži zdvihla už oveľa väčšia nevôľa. O budúcnosti majetku mesta, ktorý využíva PTH, poslanci búrlivo rokovali niekoľko hodín.
Vypovedali zmluvy
Pôvodne sa o tomto probléme na zastupiteľstve hovoriť nemalo, do programu sa dostal na návrh opozičných poslancov. S úvodnými informáciami však vystúpil Roman Gonda (nezávislý), ktorý je členom dozornej rady Prievidzského tepelného hospodárstva.
„Chcel som poslancom sprostredkovať skutočnosti, ktoré im doteraz neboli dostatočne známe,“ zdôvodnil Gonda.
Mnohých prekvapil správou, že mesto náhle a neočakávane vypovedalo tri nájomné zmluvy medzi Prievidzou, konkrétne Správou majetku mesta Prievidza a PTH na majetok, ktorý slúži na distribúciu tepla do domácností a inštitúcií.
„Prievidzské tepelné hospodárstvo dodáva teplo a teplú vodu cez zariadenia a nehnuteľnosti bez právneho titulu, bez toho, že by mestu platili nájomné. Spoločnosť by kedykoľvek mohla povedať, že má zablokovaný tento majetok, nemožno ho použiť a teda distribuovať teplo do domácností. Takáto hrozba sa týka hlavne sídliska Píly,“ vyhlásil Gonda s tým, že mesto zmluvy vypovedalo bez vedomia zastupiteľstva, ktoré ich v roku 2012 schvaľovalo. Podľa neho ide o státisícové majetky a aj o teoretickú hrozbu, že by domácnosti nemuseli dostávať teplo a teplú vodu.
Gonda upozornil, že o konci platnosti zmlúv mal poslancov informovať viceprimátor Ľuboš Maxina (nezávislý), ktorý je za mesto členom predstavenstva PTH. Maxina reagoval, že práve Gonda, ako člen dozornej rady PTH sa mal o osud zmlúv zaujímať.
Sporná súťaž
Gonda kritizoval aj verejno-obchodnú súťaž na predaj výmenníkových staníc a rozvodov. Nepáčilo sa mu, že sa o nej nerokovalo v mestskej rade, v komisiách a poslanci sa o nej dozvedeli až na júlovom rokovaní zastupiteľstva.
Ďalší poslanec Richard Takáč (Smer-SD) pripomenul, že „na začiatku júlového rokovania vedenie mesta do programu zaradilo len informácie o chystaných zmenách v majetkových pomeroch PTH, teda, že nemecký akcionár chce predať svoje podiely. Až pri samotnom rokovaní o tomto bode odznela informácia o vyhlásení verejno-obchodnej súťaže. Väčšina poslancov vtedy ani netušila, o čo ide. Mesto v tomto smere nepostupovalo korektne.“
Najväčším problémom vyhlásenej súťaže podľa Gondu je, že môže byť majetok rozdelený do jednotlivých funkčných celkov.
„Znamená to, že by mohli byť predané rôznym subjektom. To by bol zlý stav pre celé PTH a v konečnom dôsledku pre odberateľov tepla a teplej vody. Nový majiteľ výmenníkových staníc a rozvodov by mohol žiadať od PTH nájom za majetok, čím by sa zvýšili náklady na distribúciu tepla a doplatili by na to domácnosti,“ zdôraznil Gonda.
Verejno-obchodnú súťaž Maxina obhajoval: „Iným spôsobom ako cez súťaž sa nedá určiť reálna hodnota majetku. Vedenie mesta malo záujem, aby cez súťaž dostali obyvatelia Prievidze za tento majetok skutočnú trhovú hodnotu.“ Odmietol, že by mohol nastať kolaps dodávky tepla alebo teplej vody a súťaž označil za transparentnú.
Pripomenul, že spomínaný majetok pôvodne ponúkli samotnému Prievidzskému tepelnému hospodárstvu, nedokázali sa však dohodnúť na cene.
Potvrdil to aj predseda predstavenstva PTH Jaroslav Šimák, podľa ktorého spoločnosť núkala za majetok 970 až 980-tisíc eur.
„Mesto však požadovalo až 1,7 milióna eur, čo pre PTH nebolo prijateľné. Našu pôvodnú ponuku sme zopakovali ešte v júli. Neskôr sa nemecký akcionár PTH rozhodol svoje akcie predať, takže obchod s mestom je zatiaľ neaktuálny. Prievidza by mala o predaji rokovať až s novým akcionárom,“ odporučil Šimák.
Obnovili prenájom
Elena Porubcová (KDH) a Richard Takáč (Smer-SD) podali poslanecký návrh na zrušenie obchodno-verejnej súťaže na predaj majetku mesta užívaného PTH. Odôvodnili to tým, že môže byť ohrozené centrálne zásobovanie teplom niektorých častí Prievidze a poukázali aj na fakt, že nie je celkom jasné, o aký konkrétny majetok by v súťaži išlo. Podľa nich bola verejná súťaž vyhlásená v rozpore s princípmi transparentnosti, hospodárnosti, efektívnosti, nediskriminácie účastníkov, ale aj v rozpore s rokovacím poriadkom zastupiteľstva. Poslanci zrušenie súťaže väčšinou hlasov podporili.
Porubcová tiež prišla s návrhmi obnovenia zmlúv na prenájom majetku medzi Prievidzou a PTH. Zastupiteľstvo ich odsúhlasilo.
„Výpovede z dvoch zmlúv bolo možné zastaviť, pretože beží ich výpovedná lehota. Jednu zmluvu sme museli nanovo vytvoriť. Platí na dobu neurčitú so šesťmesačnou výpovednou lehotou, pričom PTH bude mestu platiť mesačne 4842,15 eur,“ informovala Porubcová.
Poslanecký návrh predniesol aj Maxina. Odporučil, aby mesto predalo spomínaný majetok PTH. Poslanci to pri hlasovaní odmietli. Niektorí argumentovali, že s takýmto krokom je nutné počkať do príchodu nového akcionára do PTH.
Maxinu odvolali
Pre rozruch okolo PTH navrhol poslanec Richard Takáč odvolanie Maxinu z predstavenstva Prievidzského tepelného hospodárstva.
„Dôvody sú jasné. Vypovedanie zmlúv medzi mestom a PTH, netransparentná súťaž a celkové zlé informovanie o pomeroch v PTH,“ vysvetlil Takáč a navrhol za nového člena predstavenstva poslanca Petra Petráša (nezávislý).
Tesná väčšina poslancov bola pri hlasovaní za odvolanie Maxinu zo štruktúr PTH.
„Mesto nikdy nemalo v PTH tak zdatného zástupcu, ako bol Maxina. Je to človek s prehľadom v obchodom práve s právnickým vzdelaním,“ neskrývala sklamanie nad odvolaním Maxinu poslankyňa Helena Dadíková. Dodala, že „asi 'stúpil niekomu na otlak', preto prekážal.“
Maxina odvolanie prijal s tým, že má čisté svedomie. „Vždy som v predstavenstve PTH odborne, právne a obchodne zastupoval záujmy obyvateľov mesta a nikdy som nepodľahol žiadnym tlakom,“ dodal viceprimátor.