Mestá a obce zastihla nepripravené.
PRIEVIDZA, HANDLOVÁ. Tri roky po ničivých povodniach už mestá prievidzského regiónu odstránili väčšinu následkov. Opravy a obnova verejných plôch, ciest a budov stáli milióny eur.
Vďaka množstvu protipovodňových opatrení a aktívnemu monitorovaniu situácie sú dnes Prievidza aj Handlová na živel pripravené lepšie.
Pred troma rokmi
Minulý štvrtok uplynuli tri roky, čo sa na náš región nečakane prihnala veľká voda. Predpovede pred záplavami nevarovali, ani dážď spočiatku nenaznačoval spúšť, ktorú voda po sebe zanechá.
O desiatej ráno však už bolo jasné, že nejde o bežné zrážky.
Voda začala nebezpečne napĺňať korytá Handlovky, Nitry aj okolitých potokov. Po pár hodinách sa vyliala a zaplavila časť Handlovej, Prievidze a ďalších obcí.
Mnohých ľudí odrezala od sveta, paralyzovala dopravu, znemožnila prístup do niektorých dedín, odnášala autá, lámala stromy a trhala zábradlia.
Až po jej opadnutí sa však začali ukazovať obrovské škody, ktoré napáchala. Na cestách bol vytrhaný asfalt, zničila zaplavené domy, úrodu v záhradách a majetok obyvateľov. Čo je najhoršie, zabila dvoch ľudí.
Mestá sa so situáciou vyrovnali rôzne. V Prievidzi mlčal moderný bezdrôtový rozhlas, ľudia neboli informovaní o vode, ktorá sa na nich valila z už zaplavenej Handlovej.
Vtedajšie vedenie mesta si za postupy po povodniach vyslúžilo ostrú kritiku, primátora dokonca na základe anonymného podnetu vyšetrovalo ministerstvo. Absolútne zlyhala komunikácia s obvodným úradom, kompetentní hádzali vinu jeden na druhého.
Handlová zareagovala promptnejšie, obyvateľov informovala megafónmi, okamžite zasadol krízový štáb a mestu prišli na pomoc vojaci. Obrovským škodám sa však tiež nepodarilo zabrániť.
Protipovodňové opatrenia
Obe mestá začali hneď po záplavách s likvidáciou škôd a opravami ciest a majetku. Škody boli obrovské. V Handlovej vyčíslili škody na majetku mesta vo výške 1,246 milióna eur, zničený bol aj majetok iných subjektov za 875-tisíc eur, celkovo teda cez dva milióny eur. Škody najmä na nehnuteľnom majetku a cestách v Prievidzi presiahli 5,257 milióna eur.
Sumy za opravy a protipovodňové opatrenia sa v Handlovej vyšplhali celkovo na 1,167 milióna eur a v Prievidzi dosiahli 1,9 milióna eur.
Mestá vykonávajú protipovodňové opatrenia doteraz. Prievidza má pre prípad potreby okamžite k dispozícii dvetisíc vriec piesku. „Do tridsiatich minút vieme zabezpečiť privezenie piesku, napĺňanie vriec a ukladanie na kritické miesta. Zvýšenú pozornosť venujeme lokalite pod železničnými mostmi, kde je najväčší predpoklad vybreženia rieky Handlovky,“ informoval hovorca Prievidze Michal Ďureje.
Prievidza pravidelne vykonáva kontrolu hlásičov mestského rozhlasu. Investuje do neho ročne takmer 13-tisíc eur. Ešte v roku 2010 mesto uzavrelo dohodu so Slovenským hydrometeorologickým ústavom, ktorý operatívne cez e-mailovú schránku informuje mesto o hydrologickej a meteorologickej situácii, aj o prípadnom nebezpečenstve. Na informácie zo SHMÚ sú napojení aj všetci členovia krízového štábu v Handlovej.
Obe mestá zverejnili aj informácie pre obyvateľov, ako postupovať v prípade živelných pohrôm a záplav.
Handlová má od októbra 2010 schválený povodňový plán, v roku 2011 prijala všeobecne záväzné nariadenie, ktoré je reakciou na zákon o povodniach, požiadala úrad práce o poskytnutie príspevku na podporu zamestnanosti pri protipovodňových opatreniach.
Mestu sa tiež podarilo získať peniaze na vybudovanie vodozádržných objektov a opatrení v intraviláne mesta. V súčasnosti hľadá možnosti vybudovania bezdrôtového rozhlasu. Handlová bude napojená aj na varovný systém civilnej ochrany na Krajskom úrade v Trenčíne.
Obe mestá sa pravidelne venujú čisteniu korýt riek v spolupráci so Slovenským vodohospodárskym podnikom, ako aj čisteniu kanalizačných vpustí. Podarilo sa im zrekonštruovať aj poškodené cesty a chodníky.
Všetky tieto opatrenia by mali pomôcť v prípade záplav. Korytá riek sú bezpečnejšie, informačný systém prepracovanejší. „Napriek tomu sa na živelné pohromy nedá pripraviť dokonalo,“ podotkol Michal Ďureje.