BOJNICE. Po chodníku od bojnického kúpaliska Čajka až po zámok prejdú denne stovky ľudí, prevažne turistov. Na nie príliš dlhom úseku je viacero nedostatkov, ktoré zámku a samotným Bojniciam dobré meno nerobia.
Turista: Je to otrasné
Dostali sme do redakcie od návštevníka Bojníc niekoľko fotografií. Zachytil na nich preplnené odpadkové koše, neporiadok či stavebné úpravy na turisticky frekventovanom mieste.
„Otrasné, ako to na chodníku od kúpaliska po zámok vyzerá. Je tam minimum odpadkových košov, tie, ktoré tam sú, nestačia. Postavané sú tam všelijaké stánky, teraz tam niekto dláždi novú plochu. Nechápem, ako môže toto niekto dovoliť,“ napísal nám nespokojný návštevník.
Keďže sme nevedeli, kto sa o spomínaný chodník stará, poslali sme fotografie aj s otázkami Slovenskému národnému múzeu – Múzeu Bojnice, ale aj na bojnický mestský úrad. Odpovedali nám z oboch inštitúcií.
Kompetentným nie je jasné, kto novú plochu buduje.
Z košov kypia odpadky
Chodník je v správe Slovenského národného múzea – Múzea Bojnice. Potvrdila to asistentka riaditeľa tejto inštitúcie Lucia Sokolová.
„So stavom nie sme spokojní, avšak jeho riešenie nie je závislé len od nás. Tento problém je potrebné riešiť v širších súvislostiach, teda aj s mestom Bojnice, tunajšími technickými službami a správcami susediacich pozemkov,“ uviedla Sokolová.
Podľa viceprimátora Bojníc Zdenka Priehodu „daný stav nie je dobrou vizitkou ako pre zámok, kúpalisko, tak pre samotné mesto, lebo návštevníci neriešia, kto je za daný úsek zodpovedný. Vidia len neporiadok a vôbec sa im nečudujem, keď si o nás myslia svoje.“
Odpadky často doslova kypia z košov.
Odpadkové koše sú podľa vedenia zámku vyvážané minimálne trikrát týždenne, počas väčšieho náporu turistov podľa potreby, aj dvakrát za deň.
Samospráva upozorňuje, že koše sú vysýpané na základe objednávky od kompetentného pracovníka zámku. Ako často to bude, teda určuje zámok.
„Minimálne počas turistickej sezóny a hlavne počas víkendov je to určite práca možno aj na samostatného pracovníka, ktorý by viackrát za deň obišiel a vyprázdnil koše,“ myslí si viceprimátor.
Jeden z odpadkových košov v blízkosti zámku je starý, neestetický. Bojnické múzeum si uvedomuje, že na takomto mieste by mal byť krajší kôš.
„Ide o provizórne riešenie. SNM-Múzeum Bojnice rieši absentujúce odpadkové koše v priestore za plotom, ktorý nie je v našej správe,“ zdôraznila Sokolová.
Tento kôš je vraj len provizórnym riešením nedostatku košov.
Kto buduje, kompetentní nevedia
O stavebných úpravách v blízkosti chodníka, kde vzniká pevná plocha z betónových dielcov, sme sa veľa nedozvedeli.
„Uvedený pozemok, na ktorom prebiehajú stavebné úpravy, nie je v správe SNM-Múzea Bojnice. Nevieme preto, kto tieto práce vykonáva,“ vyjadrila sa Sokolová.
Viceprimátor mesta si myslí, že ide o súkromný pozemok, „ale je to ochranné pásmo národnej kultúrnej pamiatky, teda zámku. A práve zámku by malo záležať na tom, aby boli takéto aktivity ukončené už pred začiatkom turistickej sezóny.“
Ochranné pásmo národnej kultúrnej pamiatky spomenul viceprimátor aj pri ďalších miestach, o ktorých vedenie zámku hovorí, že nie je ich správcom.
Na spomínané stavebné úpravy v blízkosti zámku sa samospráva pozrie bližšie.
„Z pohľadu mesta to beriem ako podnet na preskúmanie daného stavu, lebo ako predseda stavebnej komisie neregistrujem žiadne aktivity vedúce k legalizácii takejto stavby,“ dodal Priehoda.