Súťaž Hornonitrianskeho múzea a MY Hornonitrianskych novín pokračuje 6. kolom.
PRIEVIDZA. MY Hornonitrianske noviny v spolupráci s Hornonitrianskym múzeom v Prievidzi pripravili pre čitateľov novú letnú súťaž. Jej cieľom je formou pútavých článkov informovať obyvateľov Prievidze o krásach, historických pamiatkach a zaujímavostiach z okresného mesta. Zároveň ponúka pozorným čitateľom každý týždeň vyhrať pekné darčeky.
Stačí do redakcie MY Hornonitrianskych novín na Ulici M. Mišíka 6 v Prievidzi zaslať vždy v piatok do 12. h súťažný kupón spolu so správnou odpoveďou na otázku, ktorú nájdete v každom čísle novín pri článku.
I keď dnes to znie neuveriteľne, keď je už vysoká škola v takmer každom meste a v Prievidzi len jedna pobočka, no v minulosti mesto preslávili stredné školy.
Najstaršiu známu školu v Prievidzi založil konvent karmelitánov, doložený v meste v roku 1496, asi po sto rokoch pôsobenia na Mariánskom vŕšku. K povinnostiam konventov prináležala výchova vlastného dorastu a vzdelávanie kňazov rehole, na čo šla väčšina výdavkov rehole. Rehoľníci museli vedieť písať, čítať a spievať. Stredoškolské vzdelanie zabezpečovali domácim štúdiom v kláštore alebo takzvanou partikulárnou školou, čo bola v stredoveku mestská škola podriadená univerzite. Za poplatok poskytovali štúdium aj svetskej verejnosti. Základné vzdelanie v Prievidzi poskytovala od 14. storočia farská škola. Posledná zmienka o prievidzských karmelitánoch je z roku 1529. Kláštor zanikol, zostal len kostol.
S nástupom reformácie bolo v Prievidzi v roku 1560 založené evanjelické gymnázium. Magistrát mesta ovplyvňoval chod školy, vytváral jej podmienky. Evanjelická mestská škola sídlila v budove mestskej radnice, postavenej v 16. storočí, ktorej stavbu si vyžiadala práve potreba vhodných priestorov na vyučovanie. Úradnou rečou školy bola latinčina a pomocnou vyučovacou rečou čeština. V čase dobrých dotácií do školy prichádzali schopní vyučujúci, škola prosperovala a priťahovala aj poslucháčov. Prichádzali sem vandrovní študenti rozšíriť si vzdelanie v odboroch poskytovaných širším učebným rozsahom školy alebo lákaní chýrnymi učiteľmi. V roku 1636 evanjelická mestskí škola v Prievidzi zánikla.
Po roku 1638 prišli do Bojníc Pálfiovci, nastoľujúci rekatolizáciu. Na misijnú a školskú činnosť prizvali v roku 1660 jezuitov, ktorých v roku 1666 vystriedali piaristi. Škola rehole piaristov preslávila mesto. Školská budova, kde učili od roku 1675, dodnes slúži svojmu účelu. Piaristi uplatňovali najmodernejší spôsob vyučovania svojej doby. Noviciát učili bezplatne. Triedy minimalistov zodpovedali chlapčenskej elementárnej škole, s vyučovaním základov latinčiny. Založili v Prievidzi gymnázium, ktoré patrilo medzi 14 úplných v Uhorsku. Učilo sa po latinsky, ale praktické cvičenia, kázne a konverzácie boli slovenské. Odsun centra uhorských piaristov z Prievidze do Budína a následné reformy v školstve zredukovali počet študentov. Po roku 1918 sa gymnázium poštátnilo.
Zmienené tri stredoškolské inštitúcie v Prievidzi prináležali k renomovaným školám, presahujúcim rámec mesta i krajiny a zatienili iné tu pôsobiace školy.
Súťažná otázka
Ktorá z prievidzských škôl v histórii najviac preslávila mesto?
Správna odpoveď z minulého kola: Jedľa biela a dub
Cenu získava Dana Foltánová z Horných Vesteníc, prevziať si ju môže v Hornonitrianskom múzeu na Košovskej ceste v Prievidzi.
Autor: Jaroslava Kupčoková