Sanačné práce by mali stáť asi milión eur, mesto bude žiadať o preplatenie nákladov štát.
PRIEVIDZA. Výsledky geologických vrtov, ktoré mali určiť príčinu zosuvov svahov v prievidzských mestských častiach Veľká Lehôtka a Hradec sú už známe.
Ukázalo sa, že zosuvy sú aktívne, no v počiatočnom štádiu. „Znamená to, že sme problém včas zachytili a začali ho riešiť, čo je na prospech všetkým obyvateľom, ktorí v týchto lokalitách žijú,“ vyhlásila primátorka Prievidze Katarína Macháčková.
Statik je v pohotovosti
Príčina zosuvov pôdy je kombinácia dvoch faktorov. Prvým je extrémne daždivé počasie z minulých období, druhým sú zásahy ľudí.
Poškodené domy vo Veľkej Lehôtke, pozrite si fotografie.
„Negatívna činnosť ľudí vo Veľkej Lehôtke a Hradci spočíva predovšetkým v nevhodnom nakladaní s dažďovými a splaškovými vodami. Budeme to riešiť, pričom odbor výstavby Mestského úradu v Prievidzi už prijal prvé opatrenia, aby sa situácia stabilizovala. Oslovíme správcu vodného toku, vodárov, pripravíme výzvu pre obyvateľov a záhradkárov, ako majú postupovať napríklad pri zavlažovaní,“ vysvetlila primátorka.
Ubezpečila, že monitoring celého kritického územia bude aj naďalej pokračovať, situáciu bude neustále sledovať aj statik. Súčasné suché počasie je síce pre Veľkú Lehôtku a Hradec výhodné, no stav by sa mohol skomplikovať napríklad po náhlom prívalovom daždi, preto samospráva nechce nič podceniť.
Situácia je vážna
Mesto začína s obstarávaním projektu sanačných prác v zosuvných lokalitách.
„Pôjde o plošné odvodnenie územia povrchovými rigolmi, ale aj drenážnym systémom do vodného toku,“ ozrejmil vedúci referátu územného plánovania mesta Prievidza Milan Chmura, ktorý situáciu vo Veľkej Lehôtke a Hradci označil síce za vážnu, no nie zúfalú, pretože sa dajú prijímať opatrenia.
Na projekt sanačných prác by malo prievidzské mestské zastupiteľstvo schváliť v rámci druhej úpravy rozpočtu 36-tisíc eur.
„Predpokladané náklady na celú sanáciu sú okolo jedného milióna eur. Je to obrovská čiastka, preto oslovíme dotknuté ministerstvá a budeme žiadať preplatenie týchto nákladov,“ avizuje Macháčková.
Obyvatelia prímestských častí, ktorých sa zosuvy bezprostredne dotýkajú, sú už netrpezliví, chcú vidieť konkrétnu činnosť, ktorá zastaví pohyb pôdy. Výsledkov prieskumných vrtov sa dožadovali na prievidzskom mestskom úrade.
„Nemohli sme ich o výsledkoch informovať pred zasadnutím krízového štábu. V stredu 7. augusta sa stretneme s obyvateľmi Veľkej Lehôtky a Hradca a budeme ich informovať o záveroch prieskumu a následných krokoch,“ povedal hovorca Prievidze Michal Ďureje.
Novostavby nepribudnú
Zosuvmi svahov sú postihnuté v Prievidzi štyri lokality. Vo Veľkej Lehôtke sú to ulice Remeselnícka a Podhorská, v Hradci ulice Na Stanište a Pavlovská. Zosuvy ohrozujú celkovo dvadsaťjeden obývaných domov a niekoľko ďalších neobývaných stavieb.
Tunajší ľudia drobné trhliny na svojich príbytkoch registrovali už dlhšie, intenzívnejšie sa začali objavovať začiatkom júna. Okrem popraskaných múrov sa im zdvihli aj chodníky, posunuli terasy, ploty či múriky.
Obyvatelia sa zatiaľ zo svojich domov sťahovať nemusia. Opustený zostal len jeden najviac poškodený dom vo Veľkej Lehôtke, jeho majiteľka je umiestnená v zariadení pre seniorov.
Stavebná uzávera pre lokality postihnuté zosuvmi zatiaľ vyhlásená nebola, no Chmúra vyhlásil, že „výstavba nových budov tu v súčasnosti neprichádza do úvahy.“