Nedeľa, 17. december, 2017 | Meniny má Kornélia
Pridajte si svoje mesto

Ak obec začala šetriť už dávnejšie, štát ju nepochváli

Štát chváli tie samosprávy, ktoré začali šetriť tento rok podľa memoranda. Viacerým obciam sa to nepáči.

(Zdroj: ilustračné - VLADIMÍR ŠIMÍČEK)

HORNÁ NITRA. Pred koncom minulého roka podpísala vláda so Združením miest a obcí Slovenska (ZMOS) memorandum.

Samosprávy sa v ňom zaväzujú, že v roku 2013 ušetria desať percent všetkých nákladov a päť percent mzdových nákladov.

Po pol roku sa objavujú prvé hodnotenia snaženia obcí a miest. V zozname subjektov, ktoré neplnia stanovené kritériá, je napríklad Kanianka, obec, ktorá mala ku koncu minulého roka nulovú zadlženosť.

„Proti spôsobu výpočtov a hodnotení zo strany ministerstva sa dôrazne ohradzujeme a považujeme ho za skresľujúce, účelové a nepresné,“ vyhlásil starosta Kanianky Ivor Husár.

Rozdielne posudzovanie

Slovenská vláda sa zaviazala, že deficit verejných financií stlačí v roku 2013 pod 2,9 percenta. S verejnými financiami pracujú aj samosprávy. Vláda na ne nemá priamy dosah, nemôže v nich regulovať tok peňazí.

„Napriek tomu vláda chcela, aby sa aj samospráva podieľala na konsolidácii verejných financií, aby neprehlbovala deficit verejného dlhu. Preto došlo k podpísaniu memoranda,“ vysvetlil člen predsedníctva ZMOS a zároveň starosta Sebedražia Peter Juríček.

Ušetrenie desať percent z nákladov a päť percent z miezd sa po pripomienkach združenia vzťahuje len na obce nad dvetisíc obyvateľov.

„Malé obce by to nedokázali splniť. Keď sa memorandum podpisovalo, v plnom prúde bol štrajk učiteľov. Vláda im prisľúbila päťpercentné navýšenie miezd. Napríklad u nás v Sebedraží máme na úrade tri pracovníčky. Im by som mal plat znížiť o päť percent, no ôsmim pedagógom musím o päť percent mzdy navýšiť. Ak by sme v obci mali dodržať memorandum a celkovo ušetriť na mzdách päť percent, trom pracovníčkam na úrade by som musel zobrať pol platu. To je nemožné,“ ozrejmil Juríček.

Priznáva, že inak sa na úsporné opatrenia obcí a miest pozerá vláda a inak ZMOS. Združenie upozorňuje, že väčšina samospráv sa správa zodpovedne a šetrí už niekoľko rokov.

„Kto začal šetriť len v roku 2013 tak, ako mu to prikazuje memorandum, je pochválený, lebo konsoliduje. Tí, ktorí šetrili už predtým a prijímali rôzne opatrenia, nešetria už tak intenzívne v roku 2013 a našetrené peniaze využívajú na dokončenie investičných akcií, sú za to karhaní. A v tom je rozdielny pohľad vlády a ZMOS. Ministerstvo financií totiž nehodnotí mieru absolútneho šetrenia, teda rozdiel medzi príjmami a výdavkami, ale mieru šetrenia v rokoch 2012 a 2013,“ zdôrazňuje Juríček.

Podľa neho je takýto postoj scestný, pretože tí, ktorí predtým nešetrili vôbec, sú dnes považovaní za lepších, ako tí, ktorí sa správali zodpovedne už dlhšie.

Prepúšťali zamestnancov

Vedenie Kanianky má k memorandu a k hodnoteniu obcí po pol roku viaceré výhrady.

„Ministerstvo financií neberie do úvahy finančné operácie, čo vychádza zo zákona o rozpočtových pravidlách. Ministerstvo teda nehodnotí zadlženosť obcí, čo zaťaží v prípade splátok budúce generácie a môže byť zlým signálom hospodárenia. Z nášho pohľadu vláda rieši len súčasnú situáciu v čase svojho vládnutia bez záujmu o to, aký bude dopad úverových zaťažení na nasledujúce generácie a rozpočty obcí,“ podotkol starosta Kanianky.

Pýta sa, či je správne, ak je obec s nulovou zadlženosťou zaradená podľa výkazníctva ministerstva financií medzi zle hospodáriace samosprávy.

Husár pripomína, že „vedenie Kanianky od svojho nástupu v roku 2010 na rozdiel od vlády zásadným spôsobom uvádza do života úsporné opatrenia. Počet zamestnancov obecnej polície klesol zo šesť na dvoch, na obecnom úrade z trinásť na jedenásť či v obecnej spoločnosti z dvanásť na desať. Už v roku 2011 sme dvíhali úhrady za nájom, miestne dane a poplatky, sme úspešní pri vymáhaní nedoplatkov, zazmluvnili sme energie za nižšie ceny a vo výpočte opatrení by som mohol pokračovať.“

Husár považuje výhrady ministra financií smerom k obciam a mestám „za zúfalý spôsob riešenia zlej finančnej situácie štátu, pričom doteraz sa nehospodárne správal predovšetkým štát. Predpokladáme, že nakoľko sa nenapĺňa štátny rozpočet v plánovanej výške, budú obciam krátené príjmy z podielových daní, preto súčasné počínanie považujeme za zámienku.“

Šetria už tri roky

Rovnako ako Kanianka aj vedenie Prievidze pripomína, že šetrí už od svojho nástupu do čela mesta v roku 2010.

„Iba šetrením sme sa dokázali vyhnúť nútenej správe. Momentálne pracujeme na najdôležitejších projektoch a sme v šetriacom režime už tri roky. Opatrenia sme prijímali už pred memorandom. Zrušili sme jednu školu, šetríme na interných službách, na mzdách úradníkov alebo prevádzke knižníc. Našu politiku v oblasti konsolidácie už v roku 2012 ocenili nezávislí experti, keď sme v hodnotení samosprávnych opatrení v slovenských regiónoch získali najvyššie hodnotenie,“ pripomenul hovorca Prievidze Michal Ďureje s tým, že mesto v nastolenom režime stále pokračuje.

Upozornil, že radnica je tento rok po dlhej zime nútená investovať do opravy ciest približne milión eur.

„Pýtame sa, či máme šetriť aj na bezpečnosti obyvateľov a návštevníkov mesta. Ďalšie výdavky má mesto po svahových zosuvoch, kde sme vyčlenili doteraz na riešenie situácie 30-tisíc eur,“ doplnil hovorca.

Hodnotenie miest a obcí len podľa šetrenia v roku 2013 považuje zo strany rezortu financií za diskriminačné voči samosprávam, ktoré sa správali zodpovedne už pred prijatím memoranda.

Znížia podielové dane?

Štát nemôže priamo zasahovať do hospodárenia obcí a miest. Jediný spôsob, ako môže „potrestať“ samosprávy za neplnenie kritérií uvedených v memorande, je zníženie podielových daní.

ZMOS však chystá ďalšie rokovanie s predstaviteľmi ministerstva financií, aby si vydiskutovali svoje postoje k tejto problematike a našli spoločnú reč.

„Chceme sa podieľať na konsolidácii verejných financií a nemáme záujem prehlbovať deficit. Na druhej strane je našou povinnosťou, aby sme zabezpečili všetky funkcie, ktoré zo zákona samospráva musí plniť. Nie je možné, aby sme pre dosiahnutie nejakého čísla ochromili celú verejnú správu,“ dodal Juríček.


  1. Zničil päť lietadiel. Ficov brat za leteckú nehodu pokutu nedostal (+FOTO) 15 746
  2. Skrat v bojnickej nemocnici: Pacient napadol piatich ľudí 353
  3. Nevideli ste ho? Polícia hľadá Štefana (59) zo Zemianskych Kostolian (+FOTO) 336
  4. Po nehode museli muža z auta vystrihnúť hasiči 237
  5. Dráma v Prievidzi: Dôchodca sa pokúsil o vraždu spolubývajúceho. Bodal ho nožom (+FOTO) 227
  6. Kohúti so slovenskými hráčmi pokorili nováčika 192
  7. Kluby môžu zasielať svoje návrhy na ocenenie športovcov 141
  8. Jesenný majster z Dolných Vesteníc, záchranárske práce pre Nitrianske Pravno 131
  9. Kompostáreň v Handlovej vybudujú budúci rok 122
  10. Handlovského rapera prichytili s drogami 106

Najčítanejšie správy

Prievidza

Zničil päť lietadiel. Ficov brat za leteckú nehodu pokutu nedostal (+FOTO)

Kým pilotovi, ktorý pri sebe v lietadle nemal preukaz, úrad pokutu naparil, za haváriu na letisku obíde Ladislav Fico bez trestu.

Skrat v bojnickej nemocnici: Pacient napadol piatich ľudí

Následne na to ušiel, pričom ho ešte v areáli nemocnice chytila polícia. Tá incident vyšetruje.

Nevideli ste ho? Polícia hľadá Štefana (59) zo Zemianskych Kostolian (+FOTO)

Polícia z Partizánskeho žiada občanov o pomoc pri pátraní po nezvestnej osobe.

Po nehode museli muža z auta vystrihnúť hasiči

Dopravná nehoda zastavila premávku v dedine.

Dráma v Prievidzi: Dôchodca sa pokúsil o vraždu spolubývajúceho. Bodal ho nožom (+FOTO)

Vyšetrovateľ Odboru kriminálnej polície z Trenčína obvinil 75-ročného Mariana z Prievidze z obzvlášť závažného zločinu vraždy spáchaného v štádiu pokusu.

Blízke regióny

Zničil päť lietadiel. Ficov brat za leteckú nehodu pokutu nedostal (+FOTO)

Kým pilotovi, ktorý pri sebe v lietadle nemal preukaz, úrad pokutu naparil, za haváriu na letisku obíde Ladislav Fico bez trestu.

Mapa bola starovekým GPS, treba po nej prejsť prstom

Prvým GPS budú možno naši pravnuci nazývať mapy a atlasy, vďaka ktorým sme ešte nedávno dokázali precestovať celý svet. Túto a aj iné pravdy si môžete pozrieť na výstave Prstom po mape, ktorú sprístupnili v Literárnom múzeu SNK.

Konečne! Kníhkaviareň aj v Martine

V rodnom Martine už ponúka svoje služby najnovší Martinus aj s kníhkaviarňou.

Trenčín podá žalobu, zápach z droždiarne pretrváva

Zápach zo sušiarne droždia naďalej trápi množstvo obyvateľov. Mesto na firmu podá žalobu podľa občianskeho zákonníka.

HOKEJ: Martinčania premrhali trojgólový náskok, potom ich posledná Gelnica dorazila v nájazdoch

Naši vyhrávali po dvoch tretinách už 4:1, v závere III. tretiny aj 5:4, no i tak to nestačilo. Domov si chalani vezú len jeden bod, o ďalší prišli v penaltách.

Všetky správy

Obľúbenejší futbalista ako Maradona v Neapole nebol. Hamšík dokázal nevídanú vec

Slovák Marek Hamšík vyrovnal klubový rekord Diega Maradonu.

Fico otáča, odchod do penzie má dostať strop

V roku 2012 štát nastavil vek odchodu do dôchodku na strednú dĺžku dožitia.

Fico priznal, že kandidovať na prezidenta bola chyba. Kollára nazval pedofilom

Premiér tvrdí, že Smer má potenciál vyhrať ďalšie parlamentné voľby.

Mimozemská loď? Pri čudnom objekte pochybujú aj vedci

Cez našu slnečnú sústavu preletelo teleso, ktoré prišlo z veľkej diaľky.

Zničil päť lietadiel. Ficov brat za leteckú nehodu pokutu nedostal (+FOTO)

Kým pilotovi, ktorý pri sebe v lietadle nemal preukaz, úrad pokutu naparil, za haváriu na letisku obíde Ladislav Fico bez trestu.