Žatve na hornej Nitre zatiaľ praje počasie. Kombajny sa postupne presúvajú na sever regiónu.
OSLANY. Zber obilia v Prievidzskom okrese začal tento rok už na začiatku letných prázdnin.
Kombajny vyšli na polia najskôr v Oslanoch, kosenie obilia však už naplno beží aj v Roľníckom družstve Čereňany a v spoločnosti Poľno Vtáčnik.
Slušná kvalita úrody
V južných častiach regiónu začali so zberom ozimného jačmeňa. Postupne, ako bude obilie a repka dozrievať, sa žatva presunie do severnejších oblastí okresu.
„Predpokladám, že sa tak stane v priebehu týždňa. Samozrejme, bude to závisieť hlavne od počasia,“ informoval riaditeľ Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v Prievidzi Jozef Fabian.
Termín zberu je podľa neho vždy limitovaný a determinovaný zberovou zrelosťou, pričom gazda musí denne sledovať stav zrna v klase. V správnej chvíli sa musí rozhodnúť, kedy aj s ohľadom na počasie nastal čas na kosenie.
„Myslím, že v porovnaní s minulými rokmi je začiatok žatvy v okrese Prievidza v rámci agrotechnických termínov. Pozitívne je, že počasie tentoraz obilninám a aj repke praje. Kvalita je slušná a ak nepríde k nejaký extrémny dážď alebo krupobitie, parametre kvality zrna obilia a repky budú dobré,“ zdôraznil Fabian.
Sledujú aj burzu
V porovnaní s päťročným priemerom úrody pšenice 4,1 tony na hektár očakávajú tentoraz poľnohospodári až 4,5 tony na hektár, samozrejme, ak sa neudeje nič nepredvídané. Takáto prognóza platí nielen pre hornú Nitru, ale celé Slovensko, teda že úroda by mala byť oproti minulosti vyššia o desať až pätnásť percent.
Poľnohospodárom podľa Fabiana „robia vrásky na čele ceny jednotlivých obilnín a repky, ktoré sú v dôsledku burzového vývoja značne rozkolísané. Najväčšiu turbulenciu je možné pozorovať práve u repky, kde bol zaznamenaný prepad cien o päť až osem percent. Roľník teda popri pozorovaniu počasia a zrelosti musí sledovať aj burzové správy a predpoklad vývoja cien. Vyššia úroda ešte pre poľnohospodára pri prepade cien neznamená vyššie tržby. Spokojní sú hlavne agropodnikatelia, ktorí mali zakontrahované plodiny s odberateľom.“
Väčšina poľnohospodárov z okresu Prievidza použije obilniny do bilancie kŕmneho fondu pre sezónu 2013/2014.
Optimálne čísla
Obilie sa v prievidzskom regióne pestuje na výmere viac ako 6-tisíc hektárov, čo je 43 percent výmery ornej pôdy. Keď sa k tomu pripočíta 1333 hektárov repky, je to vyše 50 percent ornej pôdy.
„Pre náš okres je to optimálne. Ďalšie zvyšovanie podielu obilnín môže spôsobiť jednak agrotechnické problémy, ale aj nárast nákladov na ich ochranu,“ vysvetlil Fabian.
Poznamenal, že plochy obilnín sú u nás stanovené agroekologickým stropom. Výmery sa každoročne menia v závislosti od vyzimovania, klimatických podmienok a poškodenia zverinou. Svoju úlohu v tomto smere zohráva aj dopyt a odbyt na trhu agrokomodít.
Obilniny v okrese Prievidza
Dominantnou obilninou v Prievidzskom okrese je pšenica. Pestuje sa na výmere 3292 hektárov, čo je podiel takmer 55 percent. Druhou plodinou je jačmeň, ktorý má 28 percent. Znamená to zasiatie na ploche 1668 hektárov. Štruktúru dopĺňajú ovos, raž a triticale.
Najväčšími pestovateľmi obilnín v okrese sú Poľno Vtáčnik, PORS Oslany, Roľnícke družstvo Čereňany a v severnejších oblastiach regiónu je Poľnohospodárske družstvo Horná Nitra Nedožery-Brezany.
(mak)