PRIEVIDZA. Letné prázdniny sú pre deti časom oddychu, zároveň je to však pre ne aj rizikové obdobie. Pri rôznych aktivitách totiž dochádza k úrazom, poraneniam, nehodám, v najhorších prípadoch až k úmrtiu.
Najčastejšie pri takýchto udalostiach zasahujú hasiči, preto v tomto letnom období apelujú na deti a ich rodičov, aby boli pri všetkých aktivitách opatrné a pozorné.
Tragické prípady varujú
„Počas letných mesiacov pravidelne dochádza k zvýšenému nárastu požiarov na voľných priestranstvách ako sú lesy, polia a trávnaté plochy. Neraz sú za tým aj deti a mladí ľudia, ktorí sa po takýchto miestach častejšie pohybujú,“ upozornil hovorca Krajského riaditeľstva hasičského a záchranného zboru v Trenčíne Marián Petrík.
Z minulých rokov spomenul požiar drevenej hospodárskej budovy v Pravenci počas prázdnin. Oheň sa na objekt preniesol z horiaceho trávnatého porastu, na ktorom sa pred požiarom hrali deti, pravdepodobne so zápalkami.
Nie vždy sú však deti zodpovedné za nešťastné udalosti. Napríklad suché a horúce počasie má vplyv aj na zníženú pozornosť dospelých.
„Strata koncentrácie pri vedení auta v takýchto letných, slnečných a horúcich dňoch môže mať katastrofálne následky. Takýmto prípadom bola aj jazda mládežníckeho futbalového družstva z Nitrice, ktoré sa vracalo domov zo zápasu v Horných Vesteniciach. V päťmiestnom vozidle sa prevážalo až sedem osôb. Táto jazda mala po dopravnej nehode katastrofálne následky s jedným vyhasnutým životom a viacerými doživotnými trvalými následkami,“ spomenul ako varovanie jeden z tragických prípadov Petrík.
Prírodné vody sú zradné
V lete je pre deti a mládež veľkým lákadlom kúpanie a vodné športy. Kombinácia otvorených vodných plôch bez dozoru plavčíka, s preceňovaním svojich schopností alebo popíjaním alkoholu môže mať tiež tragické následky.
„V priebehu prvých piatich týždňoch minuloročných letných prázdnin zaznamenali hasiči v Trenčianskom kraji celkovo päť výjazdov k topiacim sa ľuďom na otvorených vodných plochách a riekach, ktoré vo väčšine prípadov nakoniec i napriek maximálnemu úsiliu hasičov a záchranárov skončili tragicky,“ pripomína Petrík.
Apeluje preto na zvýšenú bezpečnosť a nepreceňovanie síl pri plávaní v prírode, pretože keď sa niečo stane, je šanca záchrany postihnutého, predovšetkým s ohľadom na dojazdovú vzdialenosť hasičov, vo väčšine prípadov minimálna.
Zneužitie je pokutované
K tradičným, no mimoriadne zlým formám zábavy detí počas leta stále patrí aj telefonovanie na bezplatné záchranárske linky 112, 150 či 158.
„V prípade neoprávnených volaní alebo pri zneužívaní tiesňovej hasičskej linky 150 dochádza k blokovaniu možného ďalšieho hovoru alebo k omeškanému prijatiu takéhoto hovoru, nakoľko na operačných strediskách máme vždy len jedného operačného dôstojníka,“ zdôraznil Petrík.
Kto úmyselne zneužije linku 150, hrozí mu pokarhanie alebo pokuta až do výšky 165 eur. V prípade, že niekto zneužije tiesňovú linku 112, dostať môžu pokutu až do výšky 1659 eur.
Sankcia hrozí aj za zneužitie bezplatného policajného čísla 158.
„Ak na toto číslo niekto oznámi poplašnú správu, ktorá nie je pravdivá a spôsobí tak nebezpečenstvo vážneho znepokojenia, dopúšťa sa trestného činu šírenia poplašnej správy a hrozí mu trest odňatia slobody na jeden až päť rokov,“ doplnil informácie trenčiansky policajný hovorca Pavol Kudlička.