PRIEVIDZA. Tak ako každý rok, aj tentoraz Hornonitrianskym folklórnym slávnostiam predchádzalo rezbárske sympózium ľudovej plastiky, ktorého súčasťou bola tvorba veľkorozmerných plastík. Tieto sochy boli vystavené počas celého folklórneho podujatia.
Chýbalo viac divákov
Oficiálny program sa začal slávnostným otvorením, no ešte pred tým si mohli folklórni nadšenci zatancovať v škole tanca pod vedením absolventa Súkromného konzervatória v Nitre, terajšieho študenta Vysokej školy múzických umení a taktiež aj člena domáceho Folklórneho Súboru Vtáčnik, Tomáša Bakytu. Návštevníkov naučil tance z rôznych regiónov Slovenska.
Po otvorení podujatia nasledoval detský program „Veselože", v ktorom sa predstavili regionálne detské folklórne súbory. Program však musel byť pre nepriazeň a veľkú prietrž mračien na chvíľu prerušený, no už o malú chvíľu pokračoval a dospel až k záveru, teda spoločnému tancu všetkých zúčastnených malých folkloristov.
Ťahákom prvého dňa tohtoročných slávností bola ľudová hudba Kandráčovci, ktorá vystúpila aj so známou folklórnou speváčkou Monikou Kandráčovou. Hľadisko síce zívalo prázdnotou, no tí, ktorí zostali, neobanovali a výborne sa zabavili.
Ochutnávali jedlá
Druhý deň slávností sa opäť začal školou tanca, kde sa učili nové choreografie. Po nej nasledovalo „Stretnutie", teda program folklórnych skupín z hornej Nitry. Miesto po programe vyplnila opäť škola tanca zameraná na výučba tancov z Terchovej a na záver 28. ročníka Hornonitrianskych folklórnych slávnosti vystúpil ako hosť večera Folklórny súbor Kopaničiar z Myjavy.
Súčasťou sviatku folkloristov na hornej Nitre bola aj výstava Folklór vo fotografii, ktorá pozostávala z fotografií z minulých ročníkov Hornonitrianskych folklórnych slávnosti. Nechýbala ani tradičná kuchyňa hornej Nitry, v ktorej návštevníci mohli ochutnať strapačky, bryndzové halušky, makové perky a iné typické jedlá „z kuchyne starej matere". Pripravené boli aj tvorivé dielne tradičnej ľudovej tvorby pre deti či prezentácia tradičných textilných techník.
Autor: Samuel Chlpek