PRIEVIDZA. Samospráva Prievidze zaplatila za dvadsať prieskumných vrtov vo Veľkej Lehôtke a Hradci, kde dochádza k zosuvom pôdy, 28-tisíc
eur. Prostriedky použila z rezervného fondu mesta. Podľa slov
hovorcu Prievidze Michala Ďurejeho radnica verí, že jej štát geologický prieskum preplatí.
„V zákone je totiž dané, že prieskum nám štát môže, ale nemusí preplatiť. Dúfame však, že štát vyjde v ústrety svojim občanom," dodal Ďureje.
Hovorca Ministerstva životného prostredia Maroš Stano informoval, že ministerstvo financií zatiaľ neodsúhlasilo finančné prostriedky na riešenie havarijných zosuvov pre ministerstvo životného prostredia.
„Mesto Prievidza však môže využiť na pokrytie záchranných a zabezpečovacích prác na zosuvoch vo Veľkej Lehôtke a v Hradci mechanizmus podľa zákona o civilnej ochrane obyvateľstva. Envirorezort zabezpečí sanáciu územia v prípade, ak ministerstvo financií vyčlení na havarijné zosuvy finančné prostriedky," vysvetlil Staňo.
Doplnil, že ministerstvo životného prostredia vníma problematiku zosuvov pôdy veľmi citlivo.
„Odborníci z ministerstva preto navštívili lokality postihnuté zosuvmi, vykonali obhliadku a spoločne sa so zástupcami miestnej samosprávy dohodli na ďalších krokoch," uzavrel.
Mimoriadnu situáciu pre zosúvajúce sa svahy vyhlásila začiatkom júna primátorka mesta Prievidza Katarína Macháčková vo Veľkej Lehôtke na Podhorskej a Remeselníckej ulici, v Hradci na Pavlovskej ulici a na ulici Na Stanište. Obyvatelia na týchto uliciach majú na svojich domoch popraskané múry, posunuté a zdvihnuté chodníky, múriky, ploty a terasy.
Výsledky prieskumných vrtov zatiaľ známe nie sú.