BOJNICE. Desať rokov trvalo preukazovanie viny v prípade Kazimíra Chrenka, ktorý umrel v bojnickej nemocnici pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti v roku 2003.
Jeho rodina je presvedčená, že smrť spôsobili vtedajší zamestnanci nemocnice, za pravdu im dal aj Najvyšší súd.
Sťažovali sa
Kazimír Chrenko bol pacient, ktorému chronicky zlyhávali obličky a pravidelne dochádzal na dialýzu. Pri poslednom zákroku došlo k prepichnutiu žily, ktoré zapríčinilo vnútorné krvácanie.
Jeho stav sa po ňom rapídne zhoršoval, večer mal naplánovanú dialýzu. Predtým však neabsolvoval potrebné vyšetrenia, ktoré mohli krvácanie odhaliť, a večer zomrel.
Podľa okresného súdu mal vyšetrenie zabezpečiť doktor Jozef Loja. Namiesto toho išiel pacient rovno na dialýzu. Na oddelení mal znížený tlak a prejavovali sa u neho príznaky šoku. Primárka hematologického a transfuziologického oddelenia bojnickej nemocnice Lívia Harmatová napriek tomu rozhodla o dialýze a podala pacientovi heparín, ktorý riedi krv, píše sa v rozsudku.
„Po otcovej smrti sme podali podnet na ministerstvo zdravotníctva a žiadali sme vykonanie súdnej pitvy. Tá odhalila, že príčinou smrti bolo vnútorné krvácanie. Je neuveriteľné, že v 21. storočí zomrie človek na šok z vykrvácania,“ vysvetlila Sylvia Chrenková.
Rodina následne podala trestné oznámenie na neznámeho páchateľa, po asi ročnom vyšetrovaní sa prípad dostal na Okresný súd v Prievidzi. Tam bol obžalovaný internista Loja a primárka Harmatová.
Obaja boli odsúdení na finančný trest vo výške tritisíc eur alebo dvojmesačné väzenie v prípade, že by sumu odmietli zaplatiť. Lekári sa voči rozsudku odvolali, no aj Krajský súd v Trenčíne ho napokon potvrdil.
Právoplatný rozsudok
Prípad skončil až na Najvyššom súde, ten odvolanie obžalovaných zamietol a rozhodol, že obaja sú vinní z trestného činu ublíženia na zdraví. Tento rozsudok je právoplatný a nie je možné sa voči nemu odvolať.
Jozef Loja v nemocnici nepracuje od roku 2004, Lívia Harmatová stále zastáva post primárky hematologického a transfuziologického oddelenia.
Pre rodinu nebohého je rozsudok Najvyššieho súdu morálnym a etickým zadosťučinením. „Nežiadali sme žiadne odškodné, len sme chceli, aby boli vinníci potrestaní,“ objasnila Sylvia Chrenková, no doplnila, že výška trestu je pre rodinu prinízka.
„Tritisíc eur za smrť človeka je smiešne. Najviac nás však mrzí, že lekári neboli od začiatku schopní profesionálnej sebareflexie a napriek mimoriadne nízkemu trestu sa odvolávali až na Najvyšší súd.“
Rodina doktora Chrenka je presvedčená, že zomrel v dôsledku nedbanlivosti a ľahostajnosti. Nespokojní sú aj s postojom vedenia bojnickej nemocnice. „Od začiatku sa od prípadu dištancovali, nikto sa nám nikdy neospravedlnil za smrť nášho príbuzného,“ povedala Chrenková.
Riaditeľ bojnickej nemocnice Ladislav Gerlich povedal, že „súdne konanie bolo trestnoprávne, vedené proti obvineným fyzickým osobám, nemocnica ako organizácia nebola účastníkom sporu, preto o nej ani najvyšší ani žiadny iný súd nerozhodoval.“
Doplnil, že voči svojej zamestnankyni nebudú ďalej vyvodzovať žiadne dôsledky, pretože v danej kauze nebola zainteresovaná ako lekárka nemocnice, ale ako službukonajúca lekárka neštátneho zdravotníckeho zariadenia – dialyzačného strediska. Či sa nemocnica pozostalým po vynesení rozsudku ospravedlní, nepovedal. Odsúdení lekári sa k prípadu vyjadrovať nechceli.
Gerlich doplnil, že bojnická nemocnica vedie viacero súdnych sporov s nespokojnými pacientmi či ich príbuznými, ale v posledných desiatich rokoch nebol žiadny lekár z nemocnice odsúdený za zanedbanie zdravotnej starostlivosti.