PRIEVIDZA. Hromadnú pripomienku proti zvyšovaniu počtu žiakov v triedach podporilo na internete viac ako dvetisíc ľudí. Proti návrhu protestujú aj učitelia združení v Slovenskej komore učiteľov či v Nových školských odboroch.
Minister školstva Dušan Čaplovič (Smer-SD) chce dovoliť viac žiakov v triedach novelou školského zákona. Kým doteraz mohlo byť podľa zákona prvákov v triede 22 a druhákov až štvrtákov 25, po novom by učiteľ musel ustriehnuť vo všetkých ročníkoch prvého stupňa 28 žiakov. Na druhom stupni by mohlo byť v triedach 30 žiakov namiesto súčasných 28.
Inšpirovali sa v zahraničí
„Týmto navýšením sa zvýši nebezpečenstvo úrazu počas prestávok, ale aj počas niektorých vyučovacích hodín. V prvom ročníku, kde je nutný individuálny prístup ku každému dieťaťu, je počet 28 žiakov nemysliteľný a fyzicky i psychicky pre vyučujúceho nezvládnuteľný," napísala správna rada učiteľskej komory vo svojom stanovisku.
K návrhu tiež poslala hromadnú pripomienku. Zvýšenie počtu žiakov v triedach je podľa učiteľov čisto ekonomickým riešením, ktoré nezohľadňuje rozvoj detí, kvality škôl a stále sa zvyšujúcej záťaže učiteľa.
Pri určení maximálneho počtu žiakov v triedach sa podľa hovorcu ministra školstva Michala Kaliňáka vychádzalo z priemernej naplnenosti triedy v krajinách OECD v roku 2010.
Návrh zohľadňuje len ekonomiku
„Ak sa pri určení maximálneho počtu žiakov vychádza z priemernej naplnenosti v krajinách OECD, tak potom treba vytvoriť aj v našich školách identické podmienky ako v týchto krajinách a nie iba mechanicky preberať počty žiakov, tak ako nám to práve vyhovuje,“ povedal riaditeľ Základnej školy v Nedožeroch-Brezanoch Dušan Schut.
Okrem adekvátneho finančného ohodnotenia práce učiteľa a zvýšenej dotácie do školstva treba podľa neho zabezpečiť aj to, čo je vo väčšine krajín OECD štandardom.
„Znamená to zníženie byrokracie v školstve, vytvoriť pre učiteľov vzorové tematické plány a metodické materiály, poskytnúť pre učiteľov i žiakov servis v podobe asistentov žiakov, asistentov učiteľov, špeciálnych pedagógov, počítačových technikov, metodikov a podobne,“ vymenoval Schut.
Jednoznačne je za zachovanie súčasného počtu žiakov v triedach a nový návrh ministra považuje len za čisto ekonomické riešenie, ktoré neberie do úvahy, že žiaci a ich rodičia majú už iné nároky a požiadavky, ako pred mnohými rokmi a neberie do úvahy, že v triedach výrazne stúpa počet žiakov napríklad so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami .
Dvadsaťosem prvákov je veľa
Na zvyšujúce počty problémových žiakov v triedach poukazuje aj riaditeľka Základnej školy na Školskej ulici v Handlovej Ľudmila Pogádlová.
„Týmto deťom sa treba individuálne venovať a pri navrhovaných počtoch je to nereálne,“ tvrdí riaditeľka a pripomína aj hygienické hľadisko problému, pretože triedy sú podľa nej malé, pre tridsať žiakov neúnosné. V prípade dvadsiatich ôsmich detí v prvom ročníku odporúča, aby si kompetentní prišli vyskúšať takýto počet prvákov učiť písať, čítať a počítať.
„Ak by prišlo k schváleniu vyššieho počtu žiakov v triedach, tak určite by sme v niektorých ročníkoch museli uvažovať o spájaní tried a potom o prepúšťaní učiteľov,“ avizuje Pogadlová.
Ani riaditeľ I. ZŠ na Ulici S. Chalupku v Prievidzi Juraj Pasovský nepovažuje zvýšenie počtu žiakov v triedach za šťastné riešenie.
„Neviem si vysvetliť, čo vedie pána ministra k takémuto kroku. Je predsa úplne jasné, že to určite neprispeje k skvalitneniu vyučovacieho procesu. Skôr si myslím, že súčasný stav je optimálny, aj keď možno v budúcnosti by stálo za úvahu ešte znížiť počet žiakov v triedach,“ navrhuje Pasovský.
Upozornil, že viac detí v malom priestore prináša väčšie riziko vzniku úrazov a väčšiemu stresu budú vystavení aj učitelia.
„Jediným cieľom tohto kroku je podľa mňa ušetrenie peňazí, ale na úkor prepustených učiteľov a možného zníženia kvality vyučovacieho procesu,“ dodal Pasovský.