PRIEVIDZA. Do 30. septembra tohto roka musia dať všetci majitelia spoločenských zvierat svojich miláčikov začipovať. Týka sa to psov, mačiek a fretiek.
Kontrolovať dodržiavanie zákona majú regionálne veterinárne správy aj súkromní veterinári. Tvrdia, že to nebude jednoduché.
Koniec prechodného obdobia
Identifikácia a registrácia každého spoločenského zvieraťa je povinná od 1. novembra 2011. Pre psy, mačky a fretky, ktoré sa narodili pred týmto dátumom, platí dvojročné prechodné obdobie. To sa končí 30. septembra 2013, kedy už musí byť každé spoločenské zviera označené mikročipom.
Ten má slúžiť na jednoduchú identifikáciu zvieraťa a vyššiu šancu nájsť jeho majiteľa. Týka sa to najmä prípadov, keď sa zviera stratí, alebo sa ho vlastník zbaví.
Začipovaní musia byť aj psi, ktorých ponúkajú útulky na adopciu. Pri príjme musia pracovníci útulku overiť, či má pes čip, ak nie, majú zabezpečiť jeho zavedenie.
Prievidzský útulok patrí pod mesto a spravuje ho spoločnosť Tezas. „Mesto vynakladá na prevádzku útulku cez 28 400 eur ročne. Všetky služby, ktoré je potrebné vykonať, zabezpečuje prevádzkovateľ útulku,“ vysvetlil hovorca Prievidze Michal Ďureje a doplnil, že mesto v súvislosti s čipovaním psov v útulku neočakáva žiadne ďalšie náklady.
Bez rizika
Aplikáciu môže vykonávať len veterinárny lekár, ktorý je povinný overiť funkčnosť mikročipu.
Podľa veterinára Michala Beláka z prievidzskej kliniky Zoovet čipovanie nemá riziká ani žiadne nevýhody. „Čip neobsahuje lieky, nie je alergénny, v tele necestuje a nespôsobuje ťažkosti a ochorenia. Naopak, je to dobrá vec pre aktívnych majiteľov, ktorí so svojimi zvieratami cestujú. V prípade, že sa zviera stratí, čip prezradí informácie o majiteľovi, ktorého je jednoduché kontaktovať,“ vysvetlil.
Čip sa do tela zavádza podkožne pomocou ihly, najčastejšie na ľavú stranu krku alebo medzi lopatky. „Je to menej bolestivý úkon ako vakcinácia,“ povedal veterinár.
Začipovanie zvieraťa stojí od 15 eur, v cene je čip, jeho aplikácia a registrácia v centrálnom registri spoločenských zvierat. Ten je verejne prístupný na internete a pripojený aj na medzinárodné vyhľadávače stratených zvierat. Je tak možné zistiť aj majiteľa zvieraťa strateného v zahraničí.
Na dedinách zabezpečia čipovanie veterinári počas každoročného očkovania proti besnote. „Veterinárni lekári majú rozdelený región a do každej obce chodia zabezpečovať povinné očkovanie proti besnote. Tento rok začiatkom júla budem v čase očkovania zvieratá aj čipovať,“ informoval veterinár Milan Sarvaš, ktorý má na starosti Kocurany a Šútovce. Doplnil, že záujem o čipovanie si predbežne zistí cez obecné úrady.
Majú kontrolovať klientov
Kontrolu nad dodržiavaním nariadenia o čipovaní majú na starosti regionálne veterinárne a potravinové správy aj súkromní veterinárni lekári pri vakcinácii a ambulantnom ošetrení.
„Neviem si predstaviť, že by som nahlásil svojho zákazníka, ktorý k nám chodí desať rokov a nemá začipovaného psa,“ priznal Michal Belák a doplnil, že pre celý okres Prievidza sú dvaja zamestnanci regionálnej veterinárnej správy, ktorí fyzicky nestihnú pokutovať všetkých majiteľov psov.
„Táto časť ešte nie je dostatočne legislatívne a personálne zabezpečená,“ myslí si.
Majitelia zvierat o čipovanie prejavujú záujem. „Robíme ho už jedenásť rokov a v poslednom období narastá počet chovateľov, ktorí si povinnosť plnia,“ dodal Belák.
Informácie z mikročipu
meno, priezvisko a adresa trvalého pobytu vlastníka zvieraťa
meno, druh, plemeno, pohlavie, dátum narodenia, druh a farba srsti zvieraťa
číslo čipu, dátum zavedenia a jeho umiestnenie alebo dátum a číslo tetovania
dátum vakcinácie proti besnote, dátum platnosti vakcinácie proti besnote, označenie výrobcu, názov a číslo šarže vakcíny, meno a priezvisko súkromného veterinárneho lekára, ktorý vykonal vakcináciu