PRIEVIDZA. Hornonitrianske bane Prievidza sa postupne pripravujú na doťaženie uhoľných zásob v bani Cigeľ.
Bane tam predpokladajú ukončenie ťažby v roku 2015, postupne by tak o prácu malo prísť približne šesťsto zamestnancov. Uviedla to hovorkyňa Hornonitrianskych baní Adriana Siváková s tým, že istý počet zamestnancov plánujú bane prezamestnať.
Hromadné prepúšťanie nechystajú
„Životnosť jednotlivých ťažobných úsekov závisí v prvom rade od objemu zásob uhlia, investícií a samozrejme od odbytových možností," vysvetlila Siváková.
Doplnila, že bane sa postupne pripravujú na doťaženie uhoľných zásob v bani Cigeľ vzhľadom na výsledky prieskumných prác, prípravu ťažobných polí a redukciu zdrojov v Elektrárni Nováky v dôsledku sprísnenej legislatívy.
„Pre Hornonitrianske bane Prievidza to bude znamenať pokles ťažby zo súčasných 2,13 milióna ton na 1,62 milióna ton v roku 2016. V nadväznosti na pokles ťažby dôjde postupne, v priebehu nastávajúcich troch až štyroch rokov, aj k zníženiu počtu zamestnancov približne o šesťsto," dodala.
Bane však podľa slov Sivákovej s hromadným prepúšťaním rozhodne nepočítajú.
„Nepôjde o radikálny zásah, teda o jednorazové prepustenie stoviek zamestnancov. Na tento stav sa už pripravujeme. Zamestnanosť regulujeme a aj v nastávajúcich troch rokoch ju budeme usmerňovať najmä prostredníctvom prirodzených odchodov. Týmto spôsobom predpokladáme do konca roka 2013 pokles o približne sto zamestnancov. Prostredníctvom prirodzených odchodov sa chceme v roku 2016 čo najviac priblížiť požadovanému počtu pracovníkov," objasnila hovorkyňa.
Môžu pestovať rajčiny
Bane plánujú určitý počet baníkov z dožívajúcej bane Cigeľ prezamestnať. Baníci si podľa slov Sivákovej nájdu uplatnenie najmä v banskej činnosti, pri ťažbe uhlia. Kvalifikovaných baníkov a banských technikov z bane Cigeľ plánuje podnik presunúť na nové ťažobné kapacity v baniach Nováky a Handlová. Robotníkom z obslužných procesov chcú ponúknuť prácu pri výstavbe a následne uplatnenie v nových, toho času pripravovaných projektoch.
Ako ďalej vysvetlila hyvorkyňa, malo by ísť o projekt pestovania rajčín, integrovaný projekt rybnej farmy a skleníkového hospodárstva v Handlovej, projekt pestovania biomasy, baníci by mohli nájsť aj využitie v strojárskom závode Hornonitrianskych baní.
„V rámci rozvojových projektov je predpoklad vytvorenia nových pracovných miest v regióne v priebehu rokov 2013 až 2016 pre približne 190 až 260 zamestnancov," doplnila informáciu o počte miest Siváková.
Investujú do projektov
Predpokladaná výška investície, ktorú bane vložia do nových projektov, bude závisieť od ich rozsahu.
„V prípade rozvojových nebanských aktivít je to orientačne do roku 2016 približne 25 miliónov eur. Celkovo do projektov na udržanie a vytvorenie pracovných miest plánujeme s investíciami až do približne 105 miliónov eur," uzavrela Siváková s tým, že projekty chcú bane financovať čiastočne z vlastných zdrojov, čiastočne z úverov a pokiaľ sa kvalifikujú ako oprávnený subjekt, mohli by byť využité aj zdroje z eurofondov.
V rámci strategických koncepcií spoločnosť predpokladá ťažiť uhlie v ostatných dobývacích priestoroch a ložiskách do rokov 2030 až 2035, a to v súlade s uznesením vlády ohľadom všeobecného hospodárskeho záujmu, respektíve s jeho pripravovanou optimalizáciou v rámci Programov vytvárania nových pracovných miest v regióne horná Nitra.