BOJNICE. O tom, ako Slovensko prichádza o lekárnikov - odborníkov sa diskutovalo na Dňoch mladých lekárnikov, ktoré sa konali v Bojniciach. Mladí lekárnici si vypočuli trinásť odborných prednášok venovaných nielen nedostatku odborníkov na farmaceutickom trhu, ale i falzifikátom liekov, českému lekárnickému trhu, smerovaniu lekárenstva či európskej legislatíve o výživových doplnkoch.
„Keďže slovenské lekárenstvo začínajú ovládať siete, ktoré majú pevne nastavené pracovné postupy, obchodné postupy a zľavové systémy, odbornosť lekárnika sa dostáva na posledné miesto a pacient môže na toto veľmi doplatiť. Práve preto bola vybraná aj téma Ako svet prichádza o lekárnikov, pretože lekárnik je najvyšší odborník v oblasti liekov," vysvetlil prezident Slovenskej lekárnickej komory Tibor Czuľba.
Ďalej uviedol, že kým v minulosti bol veľký nedostatok lekárnikov a úmerne k tomu aj veľký dopyt po absolventoch farmaceutického štúdia, dnes je situácia iná a Slovenská lekárnická spolu s Národným centrom zdravotníckych informácií v rámci registra farmaceutov eviduje už niekoľko sto nezamestnaných kolegov.
„Nehovoriac o tom, že výučbová základňa v Bratislave chrlí cez 200 absolventov každý rok a okolo 140 absolventov je to na Univerzite veterinárneho lekárstva a farmácie v Košiciach. Títo ľudia si už budú veľmi ťažko hľadať zamestnanie a hlavne za celkom iných platových podmienok, ako to bolo pred desiatimi až pätástimi rokmi," dodal.
Podľa Czuľbu, ak si chce lekárnik udržať svoje miesto na pracovnom trhu, musí byť odborník, teda musí sa zapojiť do sústavného vzdelávania, urobiť si prvú atestáciu, prípadne aj postgraduálne štúdiá, pretože zamestnávateľ si vyberie len tých najlepších.
„To sme chceli aj tu mladým kolegom ukázať, že je to o samovzdelávaní, prístupe k pacientom a o tom, aby nezabudli, že ich najväčšou devízou je odbornosť, lebo často sme my tí, ktorí zabránime najhoršiemu a stopneme výdaj lieku, ktorý by mohol aj ublížiť," uzavrel Czuľba.