Nadšení z vývoja počasia nie sú ovocinári, kvety na stromoch mali v minulých týždňoch intenzívne opeľovať včely.
PRIEVIDZA. Kým väčšina ľudí nie je s počasím v druhej polovici mája a začiatkom júna príliš spokojná, poľnohospodári k nemu veľa výhrad nemajú. Viac sme sa o vplyve počasia na prácu pestovateľov a samostné plodiny porozprávali s riaditeľom Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v Prievidzi Jozefom FABIANOM.
Má nepriaznivé, predovšetkým chladnejšie počasie v máji negatívne vplyvy na poľnohospodárske plodiny?
- Pranostika hovorí, že „studený máj v stodole raj“. To platí aj dnes. Poľnohospodárom studenšie počasie viac-menej vyhovuje, ako aj zrážková činnosť, pokiaľ nedochádza k podmáčaniu pozemkov. S takým optimizmom už nemôžu hovoriť ovocinári, pretože v tomto období mali mať prím včely, ktoré zabezpečujú opeľovanie kvetov. Ozimná repka na chlad doplácala hlavne vo vyšších polohách počas kvitnutia a opeľovania. Počasie začiatkom mája prekvapilo hlavne vysokými teplotami a značne urýchlilo vegetačný proces. Postupne sa však zmenilo a zastavilo hlavne zber krmovín a ošetrovanie poľných plodín. Modernou technikou poľnohospodári hornej Nitry stihli zasiať všetky plodiny a do polovice mája sa podarilo zobrať časť viacročných krmovín na senáže a niektoré podniky už uskladnili aj prvé tony sena. Plodiny ako cukrová repa a kukurica pomerne slušne znášajú nižšie teploty a vyšší podiel zrážok. Podobne je to možné sledovať aj pri zemiakoch. Chladné počasie spomalilo nálety škodcov jednak na poľné plodiny, ako aj v sadoch. Pri teplejších dňoch a nociach je možné očakávať infekčný tlak plesní a hubových ochorení.
Zabrzdili sa niektoré poľnohospodárske práce?
- Trávne porasty v tomto období spomalili dozrievanie do zberovej zrelosti a je predpoklad, že kultúrne trávy dostatočne odnožia a porasty výraznejšie zhustnú rastom počtu jedincov. Na úseku ochrany rastlín niektoré plodiny neboli včas postriekané proti burinám, čo môže neskôr znížiť kvalitu a vyrovnanosť porastov. Hlavný zber krmovín našich poľnohospodárov ešte len čaká.
Dážď, ktorý prišiel v máji, poľnohospodári privítali? Ako je to s vlahou na poliach v našom regióne?
- Pôdna zásoba vlahy sa dostala na odporúčané hodnoty a po príchode teplých a hlavne slnečných dní je možné očakávať hlavne pri krmovinách rýchle dozrievanie. Májový dážď a pomerne chladné počasie znížilo jednak kapilárne odparovanie vody z povrchu pôdy, čím sa stav pôdnej vlahy normalizoval, ale na druhej strane bude potrebné pri nástupe teplých dní sledovať hlavne zdravotný stav citlivejších plodín ako sú zemiaky, slnečnica či cukrová repa a včas bude treba tieto porasty ošetriť.
Aké počasie by poľnohospodári privítali v najbližšom období, teda počas júna?
- Poľnohospodár si počasie nevyberá, on sa vždy musel podriadiť práve počasiu. Agrárny sektor zo všetkých hospodárskych činností je najviac determinovaný práve počasím. V médiách sa šíria rôzne katastrofické predpovede, ktoré viac-menej u roľníka vyvolávajú úsmev na tvári. Poľnohospodári by privítali, samozrejme, oteplenie, ale nie do extrémnych hodnôt, skôr vyrovnané oteplenie s miestnymi zrážkami na úrovni desať až dvadsať milimetrov. Najviac rastlinám chýba slnečný svit, ktorý je základom tvorby rastlinnej hmoty a hlavne fotosyntézy. Júnové teplé dni by mohli urýchliť predovšetkým zber krmovín, dokončiť dozrievanie ozimnej repky a formovanie zrna v klasoch obilnín.