PRIEVIDZA. Deviataci z tridsiatich dvoch základných škôl v okrese Prievidza sa tento rok zapojili do Testovania 9. Vedomosti museli dokazovať v matematike a slovenskom jazyku a literatúre.
V rámci Trenčianskeho kraja nie je najúspešnejšia škola z okresu Prievidza, pretože je ňou ZŠ na Ulici Slovenských partizánov v Považskej Bystrici.
Dôležité sú aj počty žiakov
Výsledky všetkých škôl zverejnil Národný ústav certifikovaných meraní vzdelávania. Publikoval viacero údajov, najdôležitejšia je však priemerná úspešnosť školy v percentách.
Pri tomto údaji je však dôležité spomenúť, že boli hodnotené vedomosti všetkých deviatakov z danej školy. Tieto počty sú však v školách rozdielne. Napríklad v Prievidzskom okrese boli do Testovania 9 zapojení v Základnej škole v Čavoji len štyria deviataci, naopak, najviac, 87, ich bol v ZŠ na Ulici S. Chalupku v Prievidzi. Výsledok preto pri rôznych počtoch žiakoch môže byť skresľujúci.
V rámci Prievidzského okresu sa deviatakom menej darilo v matematike, mali v nej menšiu percentuálnu úspešnosť. Najvyššiu priemernú úspešnosť, až 80 percent, zaznamenali v ZŠ v Diviakoch nad Nitricou, kde majú 21 deviatakov.
„Za týmto dobrým výsledkom je už dlho systematická práca vyučujúcich matematiky, vzájomná komunikácia a spolupráca,“ povedala riaditeľka školy Gabriela Paulďorová a osobitne vyzdvihla učiteľku matematiky Máriu Borodovčákovú, ktorá sa deviatakom intenzívne venuje.
Druhý v matematike bol spomínaný Čavoj (78,8 %) so štyrmi deviatakmi a tretie skončili so 76,6 percentami Nedožery-Brezany, kde sa do testovania zapojilo 28 žiakov.
Najnižšiu percentuálnu úspešnosť (41,4 %) mali z matematiky v ZŠ Ráztočno, kde je jedenásť deviatakov.
Vydarenejšia slovenčina
V slovenskom jazyku a literatúre boli v testovaní žiaci z hornej Nitry úspešnejší.
Základná škola v Kamenci pod Vtáčnikom dosiahla s dvanástimi deviatakmi úspešnosť 86,7 percenta.
„Takýto výsledok nás potešil. Je dôkazom usilovnosti, cieľavedomej kvalitnej práce žiakov a učiteľov. Výsledok totiž zodpovedá skutočnosti, teda známkam, ktoré si žiaci obhájili. Priemerná známka zo slovenského jazyka a literatúry bola 1,67, z matematiky 1,75. My, učitelia sme im verili a oni nesklamali,“ reagovala na úspešné testovanie svojich deviatakov riaditeľka ZŠ v Kamenci pod Vtáčnikom Helena Nechalová.
Za Kamencom nasleduje škola v Dolných Vesteniciach s tridsiatimi tromi deviatakmi, ktorí uspeli na 80,1 percenta, tridsať žiakov zo ZŠ na Mariánskej ulici v Prievidzi dosiahlo 75,6 percenta.
Najslabší výkon, teda 55,6 percenta dosiahlo 37 žiakov deviateho ročníka zo ZŠ na Morovnianskej ceste v Handlovej. Túto školu však navštevuje najviac detí zo sociálne znevýhodneného prostredia v okrese.
„Učitelia vynakladajú veľké úsilie pri príprave na Testovanie 9, či už na vyučovaní, záujmových útvaroch a doučovaní. Mnohým žiakom chýba domáca príprava a pomoc rodičov,“ povedala riaditeľka školy Elena Šoltýsová.
Tunajší žiaci majú viaceré vývinové poruchy učenia, ako je dyslexia, dysgrafia a mnohé ďalšie. Mnohé deti tiež majú poruchu pozornosti a aktivity, narušené majú komunikačné schopnosti, niektorí žiaci majú dokonca intelektové schopnosti v dolnom pásme priemeru.
„Aj napriek tomu sa nám podarilo zlepšiť priemer oproti minulému školskému roku o 16,76 percenta, čo považujeme za zlepšenie. Priemerná známka 9.A triedy z matematiky bola 3,50, zo slovenčiny 3,05 a priemerná známka 9. B dosiahla z matematiky 3,63, zo slovenského jazyka 2,84. Pri takýchto priemeroch nemôžeme očakávať veľký úspech. S výsledkom sme nespokojní a hľadáme možnosti, ako zlepšiť úroveň vedomostí,“ dodala Šoltýsová.
Deviatakom z hornej Nitry sa viac darilo v slovenčine ako matematike