BOJNICE. Veľa degeneratívnych ochorení centrálneho nervového systému, kam patrí aj Parkinsonova choroba, je odkázaných na určitú medikamentóznu liečbu, tá je však nedostatočnou bez rehabilitácie, balneológie a fyziatrie. Na 23. zjazde Fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie v Bojniciach to uviedol prezident Slovenskej spoločnosti fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie Emanuel Lorenz. Jednou z hlavných tém zjazdu, ktorý sa koná v týchto dňoch, je rehabilitácia v kúpeľnej starostlivosti.
„Cieľom zjazdu je v podstate stretnutie kolegov z odboru. Keďže sa každý rok mení téma zjazdu, kolegovia vždy prinesú novinky z danej oblasti a tým pádom sa naše celoživotné vzdelávanie zvyšuje, čo je dôležité pre našich pacientov," objasnil Lorenz.
Vysvetlil, že fyziatria, balneológia a rehabilitácia nepoužíva medikamentóznu liečbu alebo ju používa len minimálne. „Všetci vieme, čo prinášajú so sebou lieky či nové chemické zloženia liekov, vždy to ide s určitými negatívnymi dôsledkami. Podstata týchto liečebných postupov je fyzikálna terapia, vplyv prostredia, vplyv rôznych typov vôd, špeciálnych cvičení. Vieme tiež, že ľudstvo sa dnes pohybuje čím ďalej tým menej a ochorení pohybového aparátu je veľmi veľa. V podstate je v tomto úloha fyziatrie, balneológie a rehabilitácie nezastupiteľná," doplnil s tým, že tieto metódy majú aj výrazný ekonomický vplyv.
Spoločnosť si Bojnice pre miesto konania zjazdu vybrala z dvoch dôvodov. „Prvým bol prístup Kúpeľov Bojnice k nášmu odboru, ktorý by som hodnotil veľmi vysoko a druhým je, že kúpele majú veľmi dobré meno pri liečbe pohybového aparátu," uzavrel Lorenz.
Počas zjazdu vystúpi spolu tridsaťpäť odborníkov nielen zo Slovenska či Česka, ale i Gruzínska s tematickými prednáškami venujúcimi sa predovšetkým liečbe pohybového aparátu, urologických ochorení či využitia spomínaných metód pri liečbe Parkinsonovej choroby.