PRIEVIDZA. Veľká Lehôtka nie je jediným miestom v Prievidzi, kde dochádza k ohrozeniu domov v dôsledku deformácií svahu. Strach o svoje príbytky majú aj obyvatelia mestskej časti Hradec.
Voda zo svahu tam znepríjemňuje život ľuďom na Pavlovskej ulici a na Ulici Na stanište.
Pomohol si sám
Už vlani na jeseň si Igor Čičmanec všimol drobné deformácie stavieb na svojom dvore. Začiatkom februára boli viditeľnejšie a v posledných dvoch týždňoch poškodení ešte priobudlo.
„Voda zo svahu, pod ktorým máme postavený dom, sa tlačí na dvor a spôsobuje škody. Posunutý máme múrik, vonkajšiu terasu, chodník je zdeformovaný, praskliny máme na vonkajších múroch aj vo vnútri na stenách,“ posťažoval sa Igor Čičmanec.
Strach o príbytok ho prinútil pred dvomi týždňami konať. Doslova zo dňa na deň sa rozhodol vykopať odvodňovací kanál pod svahom a pred rodinným domom.
„Kanál je na niektorých miestach vyše dvoch metrov hlboký. Uložil som do neho medzi vrstvy štrku hadicu, ktorá vodu odvádza preč. Som presvedčený, že to pomôže nášmu domu, ale aj ďalším stavbám na ulici, pretože aj tie majú problémy,“ predstavil svoje opatrenie Čičmanec.
Prečo sa voda odrazu vo veľkom valí z kopcov, si nevie vysvetliť. „Možno je za tým povodeň z roku 2010. Vtedy veľa pršalo, možno sa spodné vody naplnili, pramene sa prebudili, rôzne podzemné cestičky pootvorili a teraz to tečie. A možno je za problémami banská činnosť,“ zamyslel sa majiteľ rodinného domu v Hradci.
Pri riešení problému sa spoľahol v prvom rade na vlastné sily a možnosti, verí však, že konať budú aj kompetentní.
Odborníci: Zo studní treba vyčerpať vodu
Tak ako vo Veľkej Lehôtke aj v Hradci priamo v teréne monitorovala situáciu primátorka Prievidze Katarína Macháčková. Mimoriadnu situáciu vyhlásila zatiaľ len vo Veľkej Lehôtke.
V tejto časti okresného mesta sa operatívne s asi sedemdesiatimi obyvateľmi stretli predstavitelia Prievidze.
„Zdôraznili im, že mimoriadna situácia sa týka len oblasti, ktorú priamo postihla svahová deformácia a obavy v iných častiach Veľkej Lehôtky nie sú momentálne opodstatnené,“ informoval Alojz Vlčko z prievidzského mestského úradu.
Tunajších ľudí najviac zaujímalo, kedy bude vykonaný prieskum postihnutého územia a aj jeho sanácia.
„Vedenie mesta im vysvetlilo, že v prípade mimoriadnej situácie tieto práce zabezpečuje z prostriedkov štátneho rozpočtu ministerstvo životného prostredia, s ktorým sme v intenzívnej komunikácii a naliehame na čo najskoršie zabezpečenie týchto prác,“ zdôraznil Vlčko.
Už v utorok 4. júna navštívili miesto vo Veľkej Lehôtke, kde došlo k mimoriadnej udalosti, zamestnanci Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra a ministerstva životného prostredia. Odporučili, aby boli prijaté okamžité sanačné opatrenia, napríklad vyčerpávanie vody zo studní.
„Dnes (5. júna) sú už studne vyčerpávané, mesto zabezpečí na tento účel päť čerpadiel,“ informoval Vlčko.
Na základe správy z obhliadky bude vykonaný inžinierskogeologický prieskum lokality, ktorý určí ďalšie odporúčané sanačné opatrenia potrebné na stabilizáciu terénu. Odborníci navštívili aj ďalšie tri lokality vo Veľkej Lehôtke a Hradci, v ktorých boli zaznamenané svahové deformácie.
Obvodný úrad monitoruje
Situáciu v prievidzských mestských častiach sleduje aj Obvodný úrad v Prievidzi, predovšetkým odbor civilnej ochrany a krízového riadenia.
„Zatiaľ nebolo potrebné nasadiť žiadne sily, ako napríklad ozbrojené a záchranné zložky na odstraňovanie následkov mimoriadnej udalosti,“ informoval prednosta Obvodného úradu v Prievidzi Jozef Stopka.
Uistil, že pracovníci obvodného úradu budú dlhodobo monitorovať situáciu a posielať pravidelne hlásenia na integrovaný záchranný systém a spolupracovať s Mestským úradom v Prievidzi a dotknutými štátnymi orgánmi.
Z tohto svahu sa voda dostáva do dvorov rodinných domov v Hradci.