PRIEVIDZA. Primátorka Prievidze Katarína Macháčková (nezávislá) vyhlásila v mestskej časti Veľká Lehôtka mimoriadnu situáciu, pretože jeden zo svahov sa dal do pohybu a ohrozuje niekoľko stavieb.
Zasadal krízový štáb mesta, problémom sa zaoberá aj Obvodný úrad v Prievidzi.
Popraskané múry, vyduté chodníky, zničený múrik plota
Pozrite si fotogalériu >>
Situácia sa rýchlo zhoršuje
Vo Veľkej Lehôtke došlo v posledných dňoch na ľavom svahu plytkého údolia potoka Mraznica na Podhorskej ulici a v chatovej osade Viničky k viacerým deformáciám povrchu terénu.
„Bývam tu tri roky a doteraz sme žiadne problémy nemali. Posledné tri – štyri týždne sa začali objavovať trhliny na stenách, zdvihli sa chodníky, nedajú sa otvárať dvere či brány. Je to mimoriadne rýchle,“ opísal situáciu Jozef Petráš, majiteľ jedného z domov.
Poškodené má schodíky na vonkajšej terase, v dome má vydutú podlahu aj popraskané steny.
V mimoriadne zlom stave je aj susedný dom, ktorého majiteľka je v súčasnosti v nemocnici.
„Poškodené sú na jej dome múry, chodník je nadvihnutý, vo vnútri sú vypadané kusy steny. Museli sme už vypnúť plyn. Zo dňa na deň to vyzerá horšie. Ak bude pršať, situácia sa bude zhoršovať. Dažďa sa bojíme,“ povzdychol si Petráš.
Tunajší ľudia dúfajú, že mesto a ďalšie kompetentné úrady budú okamžite konať.
Zasadal krízový štáb
Za deformáciami svahu je s najväčšou pravdepodobnosťou voda. Potvrdil to aj geológ, ktorého na miesto zavolal Jozef Petráš.
„Rozhodujúcim faktorom pre vznik svahových pohybov v lokalite sú zrážky a podzemná voda vo svahu,“ píše geológ v správe.
Krízový štáb, ktorý dnes (3. júna) v Prievidzi zasadal, prerokoval postup pri riešení problému.
„V súvislosti s vyhlásením mimoriadnej situácie bude bezodkladne požiadané Ministerstvo životného prostredia o vykonanie orientačného inžinierskogeologického prieskumu a následnú sanáciu geologického prostredia svahovej deformácie,“ informoval Alojz Vlčko z Mestského úradu v Prievidzi s tým, že „tieto práce budú závisieť najmä od množstva pridelených finančných prostriedkov zo štátneho rozpočtu ministerstvu životného prostredia.
Zamestnanci odboru školstva a starostlivosti o občana priamo v ohrozenom území preveria, či je potrebné pre niektorých obyvateľov zabezpečiť náhradné bývanie. Pomáhať budú aj pri vybavovaní mimoriadnej peňažnej dávky, ktorú ľudia v takejto situácii môžu získať.
„Minimálne v jednom prípade už statik neodporučil ďalšie obývanie domu. Podľa toho, čo vieme, obyvateľka tohto domu sa v ňom nezdržiava, pretože je hospitalizovaná v nemocnici,“ doplnil Vlčko.
V súčasnosti je priamo postihnutých päť budov, no rozsah poškodenia a ohrozenia musí presnejšie určiť geológ a statik.
Jozef Petráš ukazuje na zničenú vonkajšiu terasu, ktorá ešte nedávno bola v úplnom poriadku.