BOJNICE. Nedávno sa do bojnickej zoologickej záhrady dostalo asi polročné medvedie mláďa, ktoré sa zatúlalo z hôr do jednej z obcí v okrese Lučenec.
Takýchto prípadov, keď bolo nájdené v prírode opustené mláďa alebo poranený dospelý jedinec, je neúrekom. Len časť z nich však nakoniec obdivujú návštevníci v zoo Bojnice, pretože zvieratá sú po ošetrení a vyliečení vypúšťané aj späť do prírody.
Zachránili aj ďatľa
Bojnická zoologická záhrada má len obmedzené priestory pre nájdené zvieratá.
„V súčasnosti sa z európskych fondov pripravuje sieť záchranných staníc po celom Slovensku, v ktorých sa budú pracovníci venovať rehabilitácii a starostlivosti o nájdené živočíchy vo svojom obvode,“ informoval Marian Krchniak zo Zoologickej záhrady Bojnice.
Pokiaľ v súčasnosti niekto nájde v prírode poraneného živočícha alebo opustené mláďa, mal by to nahlásiť na príslušný Obvodný úrad životného prostredia.
Tie zvieratá, ktoré sú privezené do bojnickej zoo, sú v prvom rade vyšetrené veterinárnym lekárom, v prípade potreby preliečené a rehabilitované.
Do médií sa dostávajú príbehy predovšetkým väčších zvierat, najčastejšie medveďov. Do zoo Bojnice sú však privážané aj vlky, rysy, či mnohé druhy vtákov. V poslednom období to bol napríklad ďateľ tesár čierny alebo výrik.
Osem medveďov
Ak je to možné a stav jedinca to dovoľuje, po ošetrení a rehabilitácii je vypustený späť do voľnej prírody.
„Len zvieratá s trvalým poškodením ostávajú v expozícii zoo, alebo tie druhy zvierat a jedince, ktoré nie sú na vypustenie vhodné,“ vysvetlil Krchniak.
Zoologická záhrada má obmedzené priestory pre starostlivosť o medvede hnedé z našej prírody. V súčasnosti ich chovajú osem a sú rôzneho veku.
Čo robiť s nájdeným zvieraťom
Ľudia, ktorí nájdu napríklad zranené chránené zviera, často nevedia, koho majú kontaktovať. Pokiaľ aj vedia, že je potrebné kontaktovať príslušný obvodný úrad životného prostredia, po pracovnej dobe nie sú jeho zamestnanci k dispozícii. Preto na telefónnom čísle 112 operátor poskytne volajúcemu informáciu o kontaktoch na osobu, ktorá poskytne v danom regióne pomoc a zabezpečí prevzatie živočícha, jeho prvotné ošetrenie a umiestnenie v rehabilitačnej alebo chovnej stanici.
Pokiaľ ide o poľovnú zver, zákon o poľovníctve zakazuje manipuláciu a prevoz týchto chránených živočíchov. Nález je potrebné nahlásiť užívateľovi poľovného revíru.
MINISTERSTVO ŽIVOTNÉHO PROSTREDIA SR