Zatiaľ nie je jasné, či reorganizácia pripraví niektorých úradníkov o prácu.
PRIEVIDZA. Väčšia spokojnosť a pohodlie ľudí pri vybavovaní na úradoch a úspora štátnych peňazí. To si súčasné vedenie ministerstva vnútra sľubuje od veľkej reformy miestnej štátnej správy.
O úradoch, ktoré by mali zaniknúť, termínoch zmien, ale aj ich prínose pre ľudí sme sa porozprávali s prednostom Obvodného úradu v Prievidzi JOZEFOM STOPKOM (Smer-SD).
Vysvetlite, pán prednosta, ako by mala vyzerať reforma miestnej štátnej správy?
- Na rokovaní slovenskej vlády bol 24. apríla 2013 schválený zákon o niektorých opatreniach v miestnej štátnej správe, ktorým ministerstvo vnútra pokračuje vo vytváraní jednotnej sústavy integrovaných miestnych orgánov štátnej správy v rámci reformy ESO. V súlade s územným a správnym usporiadaním Slovenskej republiky vzniknú k 1. októbru 2013 okresné úrady v 72 okresoch, na čele ktorých budú prednostovia okresných úradov. Obvodný úrad zanikne zo zákona. Zároveň dôjde k zrušeniu 248 miestnych orgánov štátnej správy, ktorých pôsobnosť prejde pod integrovaný miestny orgán štátnej správy, teda okresný úrad. Právna úprava zachováva doteraz existujúci odvetvový princíp riadenia a kontroly štátnej správy uskutočňovanej miestnym orgánom štátnej správy príslušnými ministerstvami a ostatnými ústrednými orgánmi štátnej správy.
Čo konkrétne táto reforma znamená pre okres Prievidza? Ktoré úrady by mali zaniknúť?
- Pre okres Prievidza to znamená, že zanikne obvodný úrad a vznikne okresný úrad. Zaniknú nasledovné obvodné úrady: životného prostredia, lesný úrad, pozemkový úrad, pre cestnú dopravu a pozemné komunikácie a správa katastra. Okresný úrad Prievidza bude zabezpečovať odbornú agendu vyplývajúcu z postavenia odborov, teda organizačného, CO a krízového riadenia, všeobecnej vnútornej správy, živnostenského podnikania, životného prostredia, lesného hospodárstva, pozemkového hospodárstva, cestnej dopravy a pozemných komunikácií a katastrálny. Od 1. januára 2014 by pod okresný úrad mala spadať aj agenda úradu práce sociálnych vecí a rodiny, regionálneho úradu verejného zdravotníctva a agenda štátnej veterinárnej a potravinovej správy. Postupne integráciou by pod okresný úrad malo prejsť takmer štyristo zamestnancov. Budem sa snažiť sústrediť výkon štátnej správy do čo najmenšieho počtu budov, keďže úlohou reformy štátnej správy je šetriť aj prevádzkové náklady. Okresný úrad v Prievidzi bude naďalej riešiť agendu aj pre okres Partizánske v problematike všeobecnej vnútornej správy, živnostenského podnikania, lesnej, pozemkovej, cestnej dopravy a neskôr od 1.januára 2014 aj v problematike verejného zdravotníctva, veterinárnej a potravinovej starostlivosti.
Ľudí najviac zaujíma, čo táto reforma prinesie im. Bude pre nich vybavovanie na úradoch jednoduchšie?
- Pre občana to bude znamenať úsporu času a peňazí, hlavne pri riešení svojich problémov. Je predstava, že občan by mal vybaviť všetko na jednom mieste hlavne po vytvorení takzvaného KAMO, teda kontaktné miesto občanov, ktoré by sme v našom okrese mali vybudovať v roku 2014 a zatiaľ je naplánované jeho spustenie v prízemí terajšieho Úradu práce v Prievidzi na Šumperskej ulici. Tam chceme zriadiť okresný úrad s čo najväčším počtom odborov. KAMO budú pre občana dostupnejšie a budú postupne poskytovať komplexnú agendu štátnej správy pre všetky životné situácie občana. Zároveň týmto modelom fungovania dôjde k oddeleniu občanov od výkonu rozhodnutí, čiže sa obmedzí priestor pre subjektivitu a prípadné korupčné správanie.
Bude mať okresný úrad aj pobočky v rámci okresu, napríklad v Handlovej alebo Novákoch?
- Predpokladám, že Okresný úrad v Prievidzi bude mať zatiaľ len detašované pracoviská v Novákoch a Handlovej v oblasti agendy práce, sociálnych vecí a rodiny. Musíme si však počkať na ďalšiu novelu zákona o organizácii miestnej štátnej správy, v ktorej by táto problematika mohla byť zahrnutá, hlavne čo sa týka prípadnej integrácie úradu práce pod okresný úrad. Zatiaľ tretia fáza ESO (názov pre reformu štátnej správy – pozn. red.)ešte nie je v legislatívnom procese, takže musíme čakať na jej konečné znenie.
Prídu pri týchto výrazných zmenách ľudia o prácu?
- Zatiaľ o prácu nikto neprišiel, čo sa týka zavedenia prvého opatrenia v rámci reformy štátnej správy na úrovni miestnej štátnej správy. Niektorí zamestnanci, ktorí pracovali na Obvodnom úrade v Prievidzi, totiž prešli pod Jednotku centra podpory Ministerstva vnútra SR a vykonávajú obslužné činnosti pre zložky ministerstva, ako napríklad personalisti, informatici či ekonómovia. Čo sa týka ďalšieho vývoja v oblasti zamestnanosti v štátnej správy, predpokladám, že je ešte predčasne o tomto hovoriť a na túto otázku budem vedieť odpovedať až v prvom polroku 2014.
Reforma by mala priniesť aj úsporu štátnych peňazí.
- Úloha reformy štátnej správy je jasná, teda spokojnosť občana pri riešení jeho problémov a úspora výdavkov zo štátneho rozpočtu. Zatiaľ sa nám to v rámci prvej etapy reformy štátnej správy darí napĺňať, hlavne v úsporách v oblasti prevádzkových nákladov. Občan to však nejakým výrazným spôsobom pri riešení svojich problémov na úrade nepocítil. Verím a osobne spravím všetko pre to, aby sme celý proces reformy štátnej správy v našom okrese zvládli, samozrejme aj za pomoci vedenia ministerstva vnútra, predstaviteľov ústredných orgánov štátnej správy a taktiež príslušných ďalších zamestnancov integrujúcich sa úradov v našom okrese.