Jarného medu bude podľa včelárov málo. Pravdepodobne bude aj slabšia úroda ovocia, lebo včely neopelili všetky kvety.
NEDOŽERY-BREZANY. Dlhá zima, keď ešte aj na prelome marca a apríla bolo mimoriadne chladné počasie, veľmi negatívne ovplyvnila včelstvá na hornej Nitre.
Je teda predpoklad, že bude menej prvého jarného medu. Tvrdí to predseda Základnej organizácie Slovenského zväzu včelárov v Prievidzi Ján Kopál.
Včely prikrmujú
„Pravdepodobne bude aj menej ovocia, pretože včely kvety nestihli opeliť. Nemohli vylietavať z úľov za potravou, a teda sa ani nestarali o matky, tie neplodili včelie vajíčka a stratila sa prakticky jedna generácia včiel,“ vysvetlil Kopál.
Potom prišla iná anomália v počasí - prudko sa oteplilo, ovocné stromy a kríky síce rýchlo rozkvitli, ale včely to už nedobehli. Včela - robotnica sa totiž vyliahne až za dvadsaťjeden dní, trúdy za dvadsaťštyri a matka za šestnásť dní.
„Takéto nepriaznivé výkyvy počasia si počas troch desiatok rokov, čo sa venujem včeláreniu, nepamätám,“ povedal Kopál.
Základná organizácia Slovenského zväzu včelárov Prievidza je najväčšia organizácia včelárov na Slovensku, má 370 členov. A hoci na hornej Nitre nie sú včelie veľkochovy, so svojimi 4100 včelstvami sa organizácia radí v republike na popredné miesto.
Včelári sa na jar snažili podporovať a podnecovať včelie rodiny, aby sa čím skôr začali rozmnožovať, prikrmovali a ešte čiastočne aj prikrmujú cukrovou vodou alebo koláčikmi z medu a cukru, ktoré kladú na vrch rámikov. Pomohlo to však len čiastočne.
Úle v maringotke
Na dlhú zimu si sťažuje aj jeden z najskúsenejších hornonitrianskych včelárov Milan Priehoda z Nedožier-Brezian. Len kúsok za dedinou má pristavenú kočovnú maringotku, v ktorej má tridsaťšesť rodín a ďalších dvadsaťšesť má ešte v stabilných úľoch.
Patrí medzi významných chovateľov matiek. Len vlani ich odchoval pre iných včelárov viac než dvestotridsať.
V týchto dňoch sa teší, pretože v úľoch a letákoch je už živo. Pravidelne ich kontroluje, pridáva rámiky a sleduje, ako rastú voskové plásty aj to, koľko vajíčok zniesli matky, ako sa vyvíjajú plody a koľko nektáru a peľu je už v úľoch.
V podhorských oblastiach Prievidzského okresu ešte včely čiastočne stihnú znášku repkového medu, lány ozimnej repky ešte úplne nedokvitli. Horšie je to v južnejších častiach regiónu.
Každú chvíľu už totiž začnú kvitnúť agáty, kvety na podhorských lúkach a iné podobné medonosné rastliny, ale tieto dva druhy medu včelári neradi miešajú, dodal predseda organizácie včelárov.