PRIEVIDZA. Dnešná mládež sa rada stretáva pri cudzích panelákoch. Mladí nechcú byť videní rodičmi, preto chodia mimo svojho sídliska či ulice.
Často sa dopúšťajú porušení zákona či nariadení mesta a znepríjemňujú život obyvateľom panelákov. Neuvedomujú si pri tom, že neoprávnene využívajú súkromný majetok.
Majitelia bytov v jednej z bytoviek na Ulici Ľuda Ondrejova v Prievidzi sú zúfalí. Už druhý rok im počas jarných a letných mesiacov poriadne znepríjemňuje život hlučná mládež.
Približne desiatka chlapcov a dievčat sa pravidelne stretáva na schodisku paneláka a svojím správaním rušia obyvateľov domu.
„Vysedávali tam do noci, vykrikovali, nadávali a vždy po sebe nechali neporiadok. Mestských policajtov sme volali aj niekoľkokrát za večer,“ opísala starosti Prievidžanka Jana.
Ak privolaná hliadka zaznamenala rušenie nočného pokoja, riešila mladých v zmysle zákona. „Po tom, ako ich policajti niekoľkokrát vyhnali, zdržiavali sa na schodisku len do desiatej večer. No ľudia chodia do práce a rušení sú počas celého večera,“ povedala Jana.
Hovorca Prievidze Michal Ďureje vysvetlil, že mestská polícia môže zakročiť v prípade, že mladí porušujú zákon alebo nariadenie mesta. K takým prípadom nepatrí len rušenie nočného pokoja, ale aj znečisťovanie okolia odpadkami, cigaretovými ohorkami, močením či pľuvaním.
„Takéto prípady by obyvatelia mali oznámiť mestskej polícii na čísle 159 a žiadať zjednanie nápravy alebo vykázanie týchto osôb,“ poradil a doplnil, že mesto podobné sťažnosti zaznamenáva často. Problémom je napríklad aj konzumácia alkoholu na verejných priestranstvách, ktorá je pre súčasnú právnu úpravu nepostihnuteľná. To by sa však mohlo zmeniť po prijatí plánovaného všeobecne záväzného nariadenia mesta, ktoré by mohlo alkohol z ulíc dostať.
Pokiaľ však mládež nekoná protiprávne, obyvateľom mestskí policajti nepomôžu. Čitateľka sa však ohrádza, že schodisko je súkromný majetok.
„Pokiaľ si jeho majitelia neprajú, aby bol takýmto spôsobom využívaný, každý by to mal rešpektovať. Nejde predsa o verejné priestranstvo,“ myslí si.
Hovorca mesta vysvetlil, že schodiská v činžovných domoch nie sú majetkom jednej osoby. „Ak si vlastníci neprajú, aby sa na ňom zdržiavali cudzí ľudia, musia s tým súhlasiť všetci. Najdôležitejším postupom je dohoda na úrovni bytovej schôdze, bytového spoločenstva. Následne obyvatelia domu môžu vyvesiť oznam alebo plagát informujúci o tom, aby sa cudzie osoby správali ako na súkromnom majetku iných ľudí,“ odporučil Ďureje.