HANDLOVÁ. Pol roka každú druhú nedeľu popoludní ponúkalo handlovské kino Baník rozprávky pre deti. V súčasnosti to už ale možné nie je, pretože nemá k dispozícii filmy na 35-milimetrovom páse.
Kiná sa totiž digitalizujú a aj filmy sú už len v digitálnej podobe. Handlovské kino nemá technické vybavenie, aby takéto filmy divákom ponúkalo. Znamená to koniec kina v baníckom meste?
Pýtali sa ľudí
Digitalizácia zasiahla drvivú väčšinu kín na Slovensku, mnohé z nich prestali premietať, pretože na najnovšie technológie ich prevádzkovatelia nemajú peniaze.
Pomocnú roku im podáva Audiovizuálny fond, ktorý prispieva na digitalizáciu finančne, prípadne poskytuje na ňu bezúročnú pôžičku. Podmienkou na získanie peňazí je vypracovanie projektu a aj finančná spoluúčasť prevádzkovateľa kina, v prípade Handlovej je to tunajší dom kultúry, ktorý však spadá pod samosprávu.
Radnica sa preto rozhodla v ankete spýtať ľudí, či podporujú zachovanie kina v meste a aj vyčlenenie peňazí v rozpočte na jeho modernizáciu.
„Výsledky nás veľmi potešili, veď z 1361 platne vyplnených anketových lístkov 1201 respondentov by kino navštevovalo. Investíciu mesta do modernizácie kina podporilo 1243 ľudí,“ informovala hovorkyňa Handlovej Jana Paulínyová.
Čakajú na výsledok
Handlová sa uchádza v Audiovizuálnom fonde o peniaze na digitalizáciu kina Baník technológiou D-cinema. Tá umožňuje premietanie svetových premiér v ten istý deň vo všetkých kinách, teda aj v Handlovej, dokonalý obraz 3D a priestorový zvuk, premietanie z akéhokoľvek nosiča na plátno v HD kvalite a satelitný prenos koncertov či športových podujatí.
„Náš projekt už má Audiovizuálny fond. Pokiaľ uspejeme, už koncom tohto roka bude v našom dome kultúry 3D kino,“ dodala Paulínyová.
Jednoduchšou a aj lacnejšou formou digitalizácie je technológia E-cinema. Kino v takomto prípade používa špeciálne premietacie zariadenie, do ktorého vkladá filmy na DVD alebo Blue-ray.
Takúto technológiu v súčasnosti využívajú aj bojnické kino Tatra a prievidzský Baník.
Digitalizácia kín
V Európskej únii dosiahla v roku 2011 miera digitalizácie kinosál 54 percent. Na Slovensku to bolo 32 percent, čím sa umiestnilo na šiestom, najhoršom mieste v rámci EÚ. Ku koncu októbra 2012 sa však celková miera digitalizácie na Slovensku dostala na úroveň 48 percent. Na takomto vysokom čísle sa podieľajú predovšetkým viacsálové kiná a multiplexy, ktorých 97 percent je už zdigitalizovaných. Za nimi viditeľne zaostávajú kiná s jednou sálou, prevádzkované mestami a obcami, prípadne spolufinancované zo zdrojov samospráv.
Celkovo je na Slovensku 154 kín, z toho 115 jednosálových. "K 30. novembru 2012 bolo v Slovenskej republike zdigitalizovaných 108 kinosál, avšak z nich sa iba 23 nachádzalo v jednosálovom kine," píše sa v stratégii digitalizácie kín Slovenku, ktorú prijala vláda začiatkom tohto roka. Spomedzi jednosálových kín len štyri uskutočnili túto technologickú zmenu bez finančnej podpory z Audiovizuálneho fondu. Väčšina jednosálových kín však na tento proces potrebuje verejné zdroje.
tasr