PRIEVIDZA. Na viacerých miestach na hornej Nitre zmizli z ciest výtlky vyfrézovaním asfaltu. Mnohým vodičom to vyhovuje viac ako jamy na vozovke. Tí, ktorí však denne jazdia po vyfrézovaných úsekoch, sú už netrpezliví a pýtajú sa, či existujú normy alebo predpisy, ktoré určujú, ako dlho je možné jazdiť po odkrytom základe asfaltového koberca.
„V súčasnosti žiadny technický predpis na Slovensku nevymedzuje presný čas, za aký je nutné opravu poruchy vykonať,“ potvrdil Miloš Zuziak z Výskumného ústavu dopravného v Žiline a upresnil: „Platí len, že vozovku je nutné dať do prevádzkyschopného stavu čo najskôr po začatí opravy.“
Ak je cesta vyfrézovaná, musia značky na obmedzenie či prekážku v premávke upozorniť, rovnako aj na zníženie rýchlosti.
Vyfrézovaný asfalt môže mať vplyv aj na vozidlo. „Čiastočne môže byť pri prejazdoch po ceste, kde je odfrézovaný kryt, narušená smerová stabilita vozidla. Pri prudkom nábehu na vyfrézovanú hranu vozovky zas môže dôjsť k narušeniu geometrie, v horších prípadoch až k defektu alebo ohnutiu disku kolesa,“ upozornil Zuziak.
Na nerovnom povrchu podľa neho dochádza rovnako k nerovnomernému opotrebovaniu pneumatík. Na relatívne krátkych úsekoch by sa to však vo väčšej miere nemalo prejaviť.