PRIEVIDZA. Viaceré mestá sa chystajú zaviesť celodenný zákaz pitia alkoholu na verejných priestranstvách. Umožní im to novela zákona o ochrane pred zneužívaním alkoholických nápojov a o zriaďovaní a prevádzke protialkoholických záchytných izieb, ktorú v utorok schválil parlament.
Obce a mestá budú môcť na svojom území alebo len na niektorých jeho častiach zakázať piť alkohol a zároveň budú môcť udeliť priestorové či časové výnimky z tohto zákazu. Napríklad na hody.
Prokurátor v minulosti vo viacerých prípadoch namietal, že mestá porušujú donedávna platnú formuláciu v zákone. Zakázať piť alkohol mohli len „v určitých hodinách alebo dňoch“.
Zákaz zatiaľ neplatí
Všeobecne záväzné nariadenie o nepožívaní alkoholu na verejných priestranstvách platil v Prievidzi od roku 2011. Vlani ho poslanci po proteste prokurátora zrušili a nové doteraz neprijali.
„Nariadenie si pochvaľovali najmä obyvatelia na námestí J.C. Hronského pred Magurou, kde bol poriadok a nedochádzalo k obťažovaniu zo strany popíjajúcich bezdomovcov. Nariadenie bolo jediným nástrojom mestskej polície, ktorá vďaka nemu mohla účinne zakročiť proti vandalizmu a neporiadku na verejných priestranstvách,“ povedal hovorca Prievidze Michal Ďureje.
V súčasnosti je preto možné v Prievidzi konzumovať alkohol na verejnosti kdekoľvek a kedykoľvek.
Radnica preto víta zmenu legislatívy. Podľa Ďurejeho tento prípad ukazuje, že „aj dobrý krok smerujúci k ochrane obyvateľov môže prokurátor napadnúť protestom. Predchádzajúci protest voči nariadeniu o nepožívaní alkoholu na verejných priestranstvách sa tak ukázal ako nešťastný krok voči záujmom a ochrane verejnosti.“
Vedenie mesta v súčasnosti zvažuje opätovné prijatie nariadenia, ktoré by obmedzilo popíjanie alkoholu na verejnosti.
Novela sa dá napadnúť
Rušenie všeobecne záväzných nariadení, ktoré zakazovali piť alkohol na verejnosti, spustili námietky bývalého mestského policajta z Dolného Kubína Pavla Pachníka.
Upozornil okrem iného, že verejné priestranstvá, kde je zakázané piť alkohol, musia byť označené. Turisti podľa neho nemusia vedieť, že v meste sa nesmie piť.
Vyznačenie zákazu konzumácie alkoholu na verejných priestranstvách nestanovila ani novela, tvrdí Pachník. Nariadenia, ktoré mestá podľa nej prijmú, sa budú dať podľa neho opäť napadnúť.
V posledných rokoch (2010, 2011) sa spotreba alkoholu v prepočte na jedného obyvateľa u nás pohybovala na úrovni 10,6 litra stopercentného liehu.