MALINOVÁ. Popredný slovenský ornitológ Vladimír Slobodník z Prievidze od začiatku tohto roka okrúžkoval už viac ako dvesto spevavcov. Vtáčiky vo svojom voľnom čase odchytáva do jemných sietí pri kŕmidlách, ktoré sám vybudoval a pravidelne zásobuje olejnatými semenami, alebo v záhradách, kde prikrmujú operencov obyvatelia obcí a miest.
Chochláče odleteli
Počas uplynulých dní sa ornitológ zameral na oblasť severovýchodnej časti hornej Nitry, kde sa objavili kŕdle vzácnych návštevníkov, chochláčov severských, vtákov, ktoré prileteli pravdepodobne zo Škandinávie.
Siete natiahol aj v podhorskej dedinke Malinová. Chochláče sa mu však už nepodarilo odchytiť. Medzitým totiž, po skonzumovaní opadaných jabĺk odleteli hľadať si potravu niekde inde. Zato sa mu v sieti zatrepotali sýkorky veľké, belasé, čížiky alebo brhlíky lesné.
Na nôžky dostali kovové krúžky, na ktorých je označenie štátu, kde vtáka okrúžkovali, aj poradové číslo. Krúžky sú prispôsobené druhu a veľkosti vtákov a v žiadnom prípade ich neobmedzujú.
„Okrúžkované operence môžu pri opätovnom odchytení, alebo ak uhynú, poslúžiť na zisťovanie ciest, ktorými migrujú, ktoré trasy majú, keď sa presúvajú k zimoviskám, či sa vracajú späť na miesta, kde hniezdia. Veľa napovedia aj o dĺžke ich života a podobne,“ povedal o význame krúžkovania pre svetovú ornitológiu Slobodník.
Vtáky krúžkuje od roku 1983. Je nielen aktívnym členom a funkcionárom Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny, už dvanásť rokov je aj vedúci Krúžkovacej centrály Slovenskej ornitologickej spoločnosti Bird Live.
Ročne stihne okrúžkovať viac než 1500 vtákov rôzneho druhu. V posledných rokoch mu totiž už pomáha aj jeho syn Roman, ktorý je v súčasnosti doktorandom na Fakulte prírodných vied a po otcovi sú tiež jeho záľubou vtáky.
Vedie presnú evidenciu
Vladimír Slobodník v prvých mesiacoch roka začína vždy spevavcami odchytávaním do sietí. Pri týchto malých vtákoch však uprednostňuje krúžkovať mladé na hniezdach. V okolí má rozmiestnených približne tristo búdok. Je to síce šetrnejší spôsob, ale náročnejší na skúsenosti a čas.
Búdky treba pravidelne sledovať, pretože na krúžkovanie má približne len dva-tri dni. Pred nimi sú vtáky väčšinou ešte malé, krúžky sa im môžu vyvliecť, ale keď sú už staršie môžu zasa vypadnúť z hniezda a bez opatery rodičov uhynú.
Postupne v roku krúžkuje na hniezdach bociany, volavky, lastovičky, belorítky, mucháriky, sokoly a iné dravé vtáky. O všetkých okrúžkovaných vtákoch si vedie presnú evidenciu.
„Krúžkovať vtáky môže iba vyškolený a zodpovedný ochranca prírody. Napríklad siete musí podchvíľou kontrolovať, aby vtáky zbytočne netrpeli. Ale aj preto, ak by náhodou nezainteresovaní ľudia objavili v sieti zachyteného vtáka, aby sa ho neusilovali oslobodzovať. Stalo sa mi, že niekto mi prerezal sieť nožíkom, aby vtáčika vyslobodil. Ten však zvyčajne odletí aj s kusom siete na nôžkach a potom zahynie,“ konštatoval ornitológ.
Podľa neho na Slovensku má licenciu na krúžkovanie vtákov približne sto krúžkovateľov. Je to však náročná činnosť, ktorú nikto nehonoruje, a tak aktívnych je približne sedemdesiat z nich.