PRIEVIDZA. Pešia zóna v blízkosti prievidzského farského kostola nad cestným podjazdom je stále terčom kritiky chodcov. Prekážajú im vozidlá, ktoré cez zónu pre peších prechádzajú.
„Už to vôbec nie je pešia zóna, ale bežná cesta,“ posťažoval sa Pavol v Prievidze. Ťažké srdce má na mestských policajtov, ktorí podľa neho túto lokalitu slabo kontrolujú a nepokutujú vodičov, nerešpektujúcich dopravné značky.
„Čoraz viac vodičov porušuje zákaz vjazdu do pešej zóny zhora od kostola, ignorujú aj zákazovú značku, ktorá nedovoľuje vjazd od bývalého Elektriku smerom ku gymnáziu. Nie raz som tam dlhšie stál a čakal, či príde mestská polícia, no neprišli,“ neskrýva nespokojnosť dôchodca Pavol. Hnevá ho, že veľa vodičov v tejto pešej zóne jazdí bezohľadne, rýchlo a trúbi na chodcov, ktorí idú pomaly.
Stĺpiky nemôžu využiť
Prievidzská radnica o probléme v tejto pešej zóne vie. „Čoraz častejšie sa stretávame s nerešpektovaním dopravného značenia zo strany vodičov,“ priznal hovorca Prievidze Michal Ďureje s tým, že „existujúce dopravné značenie, ktoré schvaľuje dopravný inšpektorát policajného zboru, je najvhodnejším spôsobom v zamedzení vjazdu áut.“
V tejto lokalite nemôžu byť podľa radnice umiestnené napríklad stĺpiky, pretože tie by bránili vjazdu zásobovacích vozidiel a ďalším autám, ktoré majú vjazd povolený.
Mnohí vodiči zachádzajú do pešej zóny aj z dôvodu zaparkovania vozidla na voľnú plochu patriacu mestu.
„Rozhodli sme sa preto doplniť túto plochu do centrálnej parkovacej zóny. Sľubujeme si od toho vytlačenie áut z tejto lokality a priestor bude využívaný iba vozidlami zásobovania,“ ozrejmil Ďureje.
Pre vydávanie povolení na vjazd vozidiel do pešej zóny je smerodajné existujúce dopravné značenie. „Povolenie vydávame v prípadoch, ako sú napríklad rozkopávky na pešej zóne, svadby, rôzna údržba a opravy objektov v priľahlých lokalitách,“ vysvetlil Ďureje.
Mestskí policajti pritvrdili
Radnica odmieta kritiku, že by pešiu zónu mestskí policajti málo kontrolovali. Naopak, tvrdí, že kontroly v tejto lokalite sa zvýšili a mestská polícia je na nezodpovedných vodičov tvrdšia.
Podľa Ďurejeho „mestská polícia vykonáva na pešej zóne kontroly v nepravidelných intervaloch, či už po nahlásení podnetu zo strany ľudí, alebo pri zázname z kamerového systému, ktorý preukáže porušenie dopravného predpisu.“
Povinnosti vodičov, ktorí s autom vchádzajú do pešej zóny, rieši osobitné ustanovenie zákona o cestnej premávke v obytnej zóne, pešej a školskej zóne. Vyplýva z neho, že šofér je povinný dbať na zvýšenú ohľaduplnosť voči chodcom, ktorých nesmie ohroziť. Ak je to nevyhnutné, vodič je povinný zastaviť vozidlo, na druhej strane chodci sú povinní umožniť autám jazdu.
Výstražné znamenie, teda zatrúbenie, smie vodiť použiť len vtedy, ak je to potrebné na odvrátenie hroziaceho nebezpečenstva.