PRIEVIDZA. Poslanecký zbor Prievidze, ktorý má v súčasnosti tridsaťjeden členov, sa s najväčšou pravdepodobnosťou zoštíhli.
Rozhodnúť o tom musí samotné zastupiteľstvo, no na výber príliš nemá, pretože zákon jasne hovorí, koľko poslancov vzhľadom na počet obyvateľov môže mať mesto alebo obec. V prípade Prievidze došlo v posledných rokoch k poklesu počtu obyvateľov.
Inšpirujú sa inými mestami
Keď malo okresné mesto nad 50-tisíc obyvateľov, mohlo poslanecký zbor tvoriť od 19 do 31 poslancov. Samotné zastupiteľstvo sa rozhodlo, že využije najvyšší možný počet poslancov, preto ich je aj v súčasnosti tridsaťjeden.
Prievidza však už 50-tisíc obyvateľov nemá, pri poslednom sčítaní v roku 2011 ich bolo 48 978. Znamená to, že podľa zákona o obecnom zriadení sa musí znížiť aj počet poslancov. Zastupiteľstvo v dostatočnom časovom predstihu pred komunálnymi voľbami, ktoré by mali byť v závere budúceho roka, musí rozhodnúť, koľko poslancov bude v Prievidzi v ďalšom volebnom období. Vyberať si môže z rozmedzia od 15 do 25 poslancov.
Pokles počtu členov zastupiteľstva potvrdil aj hovorca Prievidze Michal Ďureje. Zdôraznil však, že „akákoľvek zmena počtu poslancov bude uvedená do praxe až po komunálnych voľbách. Počas trvajúceho volebného obdobia nám zákon zmeny nedovoľuje.“
Či bude mať nové zastupiteľstvo pätnásť, dvadsaťpäť, prípadne iný počet poslancov v tomto rozmedzí, zatiaľ hovorca špecifikovať nevedel. „Pravdepodobne sa budeme inšpirovať systémom z iných porovnateľných miest,“ zdôraznil.
Prímestské časti neutrpia
Zatiaľ nie je jasné ani to, ktoré volebné obvody prídu o poslancov.
„V súčasnosti sa snažíme hľadať také optimálne nastavenie, aby každý volebný obvod mal pomerné zastúpenie. Osobitné sú v tomto prímestské časti, každá má svojho poslanca, ale treba povedať, že tam je najmenší počet obyvateľov na jedného poslanca. Pokiaľ nedôjde k zmenám, predpokladám, že sa to zmení pomerne podľa jednotlivých volebných obvodov," povedal zástupca primátorky Prievidze Ľuboš Maxina (nezávislý).
Ďureje doplnil, že jeden poslanec na každú prímestskú časť, teda Hradec, Veľkú a Malú Lehôtku, bude s najväčšou pravdepodobnosťou zachovaný.
Myšlienka o zmenšení poslaneckého zboru sa pozdáva aj poslancovi Michalovi Dobiašovi (nezávislý). Je zástancom toho, „aby sme sa priklonili k menšiemu číslu, pretože to už raz tak chodí, že menej ľudí sa rýchlejšie dohodne na nejakých problémoch. Druhý vážnejší dôvod je ten, že financovať
31 poslancov je naozaj veľmi náročné aj na rozpočet."
V súčasnosti poslanec v Prievidzi berie odmenu 10 eur na hodinu. V závislosti od dĺžky rokovania zastupiteľstva mesačne dostane od 70 do 100 eur.
„Prievidzskí poslanci paušálnu mesačnú odmenu nedostávajú,“ upresnil Ďureje.
Zmeny nechystajú
Handlová sa počtom obyvateľov už dlhšie drží pod číslom 20-tisíc. Znamená to, že tunajšie zastupiteľstvo môže mať od trinásť do devätnásť poslancov. V súčasnosti ich je devätnásť a pravdepodobne sa to nezmení ani pre ďalšie obdobie, pretože vedenie mesta zmenu nechystá.
„Z hľadiska účasti poslaneckého zboru na rokovaniach je súčasný počet vyhovujúci. Nestalo sa ešte, že by nebolo zastupiteľstvo uznášaniaschopné a tým sa znížila schopnosť rozhodovať o chode samosprávy,“ vysvetlila hovorkyňa Handlovej Jana Paulínyová.
Poslanec v Handlovej, ktorý sa zúčastňuje na rokovaniach, dostáva štvrťročne odmenu 76 eur. Ďalšie odmeny získa raz za štvrť roka, ak je aj členom mestskej rady alebo komisie.
Počty poslancov sa znižujú aj pre šetrenie peňazí. V Handlovej podľa Paulínyovej šetria tým, že rapídne znížili výdavky na občerstvenie počas rokovaní zastupiteľstva.
Bojnický poslanec dostáva za hodinu rokovania odmenu 6,60 eur, pričom mesačne je to asi za päťhodinové rokovanie. Tunajšie zastupiteľstvo má jedenásť členov a tento počet by sa nemal meniť pre ďalšie volebné obdobie.
„Kedysi sme mali až dvadsať poslancov. Našou snahou skôr je, aby sa počet obyvateľov zvýšil nad päť tisíc. V takom prípade by opäť mohlo byť aj poslancov v zastupiteľstve viac,“ povedal viceprimátor Bojníc Zdenko Priehoda.
Počty poslancov určené zákonom
do 40 obyvateľov obce 3 poslanci
od 41 do 500 obyvateľov 3 až 5 poslancov
od 501 do 1000 obyvateľov 5 až 7 poslancov
od 1001 do 3000 obyvateľov 7 až 9 poslancov
od 3001 do 5000 obyvateľov 9 až 11 poslancov
od 5001 do 10 000 obyvateľov 11 až 13 poslancov
od 10 001 do 20 000 obyvateľov 13 až 19 poslancov
od 20 001 do 50 000 obyvateľov 15 až 25 poslancov
od 50 001 do 100 000 obyvateľov 19 až 31 poslancov
nad 100 000 obyvateľov 23 až 41 poslancov