Nespokojný vodič vyzýva členov dopravnej komisie kraja, aby vrátili odmeny.
PRIEVIDZA. O výtlkoch na cestách sa už povedalo a popísalo veľa. Vodič Slávo, ktorý nám napísal do redakcie, sa však na problém pozrel trochu z inej strany, aj keď by asi veľa vedel rozprávať o tom, ako si na jednom aute rozbil nápravu a na druhom dostal na výtlku defekt.
Po týchto nepríjemných skúsenostiach sa začal zaujímať, kto je za zlý stav ciest v Trenčianskom kraji zodpovedný. Tvrdí, že jazdí veľa, no také zničené vozovky nikde nevidel.
Výtlky neriešili?
Pri hľadaní zodpovedných za zlý stav ciest v Trenčianskom kraji sa Slávo dopracoval až ku komisii dopravy kraja a k zápisniciam z jej zasadnutia.
„Po prečítaní som zistil, že komisia dopravy v roku 2012 neriešila žiadnu údržbu po zimných mesiacoch, žiadne výtlky, asfaltovanie ciest po zimných mesiacoch, neriešili sa žiadne informácie o zmapovaní stavu vozoviek. Komisia sa nepripravila na zlý stav vozoviek po zimných mesiacoch. Namiesto toho sú zápisnice plné iných informácií o schvaľovaní vecných bremien a podobne,“ hnevá sa Slávo.
Pýta sa, čo vlastne táto komisia robí a aké odmeny berú jej členovia. „Vyzývam ich, aby vrátili plat za to, že sa vôbec nepripravili pred zimou 2012 na stav ciest po zime,“ napísal Slávo.
Provizórny rozpočet
Trenčiansky kraj je vlastníkom ciest druhej a tretej triedy. O ich správu a údržbu sa stará Správa ciest Trenčianskeho samosprávneho kraja.
Aké úlohy má komisia dopravy? Je poradným orgánom krajského zastupiteľstva. V rámci tejto poradnej funkcie okrem iného vypracúva stanoviská k návrhom zámerov z hľadiska zabezpečenia potrieb a záujmov obyvateľov kraja, vyjadruje sa k návrhom koncepcie a stratégie rozvoja dopravy na území kraja. Okrem toho však má plniť aj iniciatívnu funkciu a v rámci nej môže navrhovať riešenia všetkých dôležitých otázok života v kraji.
Na pripomienku, že komisia dopravy a kraj sa mali na údržbu ciest po zime pripravovať už vopred, reagoval Peter Toman z mediálneho oddelenia TSK slovami, že „je veľmi ťažko predpokladať, dovoľujeme si tvrdiť, že je nereálne určiť tri mesiace pred zimným obdobím, v akom stave sa budú nachádzať cesty po zimnom období a následne aké finančné prostriedky je potrebné vyčleniť. Všetko to záleží od faktorov ako sú klimatické podmienky, dĺžka zimného obdobia.“
Pripomenul, že Správa ciest TSK od začiatku tohto roka musí zabezpečovať údržbu ciest len v rámci rozpočtového provizória, pretože poslanci kraja stále neschváli rozpočet na tento rok.
K činnosti dopravnej komisie sa vyjadril aj jej predseda Jozef Stopka (Smer-SD), pričom zdôraznil jej poradnú úlohu.
„Každý rok, keď sa schvaľuje rozpočet kraja, tak prílohu tvoria aj rozpočet Správy ciest TSK, čo sa v zápisnici komisií nezverejňuje, ale všetci krajskí poslanci ho majú k dispozícii a môžu ho pripomienkovať. Za seba a za komisiu dopravy môžem s pokojným svedomím prehlásiť, že za takmer štyri roky pôsobenia v tejto komisii sa do okresu Prievidza podarilo zaradiť do rozpočtovej položky doprava takmer 40 miliónov eur, čo je historicky najviac od začiatku činnosti Trenčianskeho kraja. Medzi významné investície patrí nákup 38 autobusov pre SAD Prievidza, dotácie na zľavy pre cestujúcich v celkovej sume viac ako 23 miliónov eur, nákup techniky pre Správu ciest TSK stredisko Prievidza, opravy ciest a mostov po povodni v roku 2010 a mnoho ďalších investícií,“ priblížil Stopka.
Ubezpečil, že pravidelne žiada vedenie Investičnej výstavby a správy ciest Žilina, aby urgentne riešilo situáciu v okrese Prievidza, hlavne na cestách I. triedy, čo sa podľa neho mierne podarilo na cestách pred Novákmi a smerom od Handlovej na ceste I/50, kde bol vyfrézovaný povrch vozovky a v súčasnom období prebieha verejné obstarávanie na dodávateľa asfaltového povrchu. Stopka tiež pripravuje pracovné stretnutie riaditeľa Investičnej výstavby a správy ciest Žilina so zástupcami Správy ciest TSK, na ktorom by rozobrali vážnu situáciu na cestách v okrese Prievidza a hľadali spoločné riešenia.
Pomôže aj štát
Tento rok už Správa ciest TSK investovala do údržby vozoviek druhej a tretej triedy 80-tisíc eur. Táto suma zahŕňa aj opravu výtlkov na cestách v Prievidzskom okrese.
„Na opravy výtlkov je potrebných 1 milión 300-tisíc eur. Dotácia vlády na tento účel pre Trenčiansky kraj je 855-tisíc eur. Zvyšnú časť zdrojov bude musieť kraj doriešiť v rámci svojho rozpočtu,“ zdôraznil Toman.
Na cestách druhej a tretej triedy v prievidzskom regióne boli podľa informácií z TSK opravované výtlky na týchto úsekoch: Nitrianske Rudno – Bojnice/Kemp, Rudno – Majer, Sebedražie – Cigeľ, Bojnice – Kanianka a v Kanianke aj na sídlisku, v Bojniciach pri nemocnici, Opatovce – Koš, Cigeľ – Koš, v Malinovej a Nitrianske Pravno – Vyšehradné, ale aj na niektorých uliciach v Prievidzi a na ceste z Prievidze smerom do Bojníc.