HANDLOVÁ. Expozitúra Banského múzea v Handlovej by mohla byť hotová ešte tento rok. Pri nedávnej návšteve v baníckom meste to potvrdil minister životného prostredia Peter Žiga.
Spolu s ministerstvom sa na budovaní múzea podieľajú aj handlovská radnica a Hornonitrianske bane Prievidza.
Preinvestovali 200-tisíc eur
Banské múzeum sídli v Banskej Štiavnici. Od roku 2008 sú však snahy, aby sa uhoľná expozícia presťahovala do Handlovej, kde je viac ako storočná tradícia ťaženia uhlia. Vláda pred takmer piatimi rokmi tento zámer odobrila.
Handlovské zastupiteľstvo v roku 2008 za symbolickú korunu predalo na účely múzea budovu bývalej Lamiky, teda niekdajšieho baníckeho hotela. Napriek tomu, že výstavba múzea mala prebiehať v rokoch 2009 a 2010, dodnes nie je expozícia hotová. Dôvodom je hospodárska kríza a nedostatok peňazí v rozpočte štátu.
„Doteraz bolo na budovaní múzea preinvestovaných 200-tisíc eur. Vnútorná rekonštrukcia je na osemdesiat percent hotová. Namontovaná je vzduchotechnika, obklady, rekonštrukciou prešla elektrika aj kúrenie,“ informoval primátor Handlovej Rudolf Podoba s tým, že na dokončenie je potrebných ešte približne 120-tisíc eur.
Finišovať chcú na jeseň
Vedenie mesta rokovalo s ministerstvom životného prostredia o pokračovaní prác a výsledkom je dohoda, že múzeum by malo byť dokončené na jeseň tohto roka.
„S pomocou Hornonitrianskych baní by sa nám tento termín malo podariť dodržať. Počas nasledujúcej zimy by mohli byť do vynovených priestorov privezené exponáty a na jar budúceho roku by bolo múzeum otvorené pre verejnosť,“ naznačil plány minister Žiga.
Primátor Podoba upresnil, že slávnostné otvorenie expozície by mohlo byť počas budúcoročných osláv Dňa baníkov.
Zaujímavosťou je, že exponáty z uhoľnej expozície Banského múzea v Banskej Štiavnici už boli prevezené do Handlovej, pretože v Štiavnici boli v nevyhovujúcich priestoroch. Uložené sú dočasne v priestoroch Bane Handlová.
PREČO MÚZEUM V HANDLOVEJ
Ešte v roku 2009 primátor Handlovej Rudolf Podoba vysvetľoval, prečo by uhoľná expozícia Banského múzea mala byť práve v ich meste. Povedal: „Matkou banských miest na Slovensku je Banská Štiavnica. To je nespochybniteľné, ak hovoríme o rudnom baníctve. Ak hovoríme o uhoľnom, toto prvenstvo patrí Handlovej. Dnes, keď má handlovské ložisko uhlia pred sebou ešte desať až pätnásť rokov ťažby a pomaly už vidíme svetielko na konci banského tunela, je povinnosťou našej generácie zachovať tu odkaz, že toto mesto sa rozvíjalo hlavne vďaka baníctvu.“
(mak)