Chochláčom severským premrznuté plody, ktoré zostali na stromoch alebo pod nimi, mimoriadne chutia.
MALINOVÁ. Na hornú Nitru zavítali vtáčí hostia zo severnej Európy, chochláče severské, ktoré inak hniezdia na krajnom severe Škandinávie alebo Ruska.
„Neprichádzajú každý rok,“ informoval popredný slovenský ornitológ, člen výboru Slovenskej ornitologickej spoločnosti BirdLive z Prievidze Vladimír Slobodník.
Podľa neho ich prílet do južnejších častí Európy, a teda aj na Slovensko, je závislý od vývoja počasia a dostatku potravy. Ich krátkodobú migráciu okrem pretrvávajúcej zimy tentoraz spôsobil aj nedostatok potravy. Mimoriadne teplá a suchá jeseň zavinila predčasné opadnutie plodov jarabiny a iných bobúľ, ktoré sú v zime hlavnou potravou chochláčov. Hoci v lete sa živia prevažne najmä hmyzom.
„Väčšie množstvo bobuľových plodov tieto vtáky nenašli ani u nás,“ uviedol Slobodník.
Dostatok potravy však objavili v záhradách a sadoch pod jabloňami či hruškami. Minulý rok totiž bola mimoriadna úroda a nie všade stihli ovocie ľudia obrať. Zostali na stromoch a po tuhých mrazoch už popadali na zem.
„Chochláčom severským premrznuté plody mimoriadne chutia. Z niektorých oblastí nehlásia takmer žiadny výskyt týchto severských vtákov, inde sú to skupiny niekoľkých desiatok, ale objavili sa aj obrovské kŕdle, ktoré majú aj niekoľko stovák, ba až do päťsto jedincov,“ konštatoval ornitológ.
Na prelome rokov sa chochláče zdržiavali v okolí Prievidze a Koša, potom sa presídlili ďalej na sever a severozápad, pozorovali ich v handlovskej doline a v týchto dňoch sú stovky chochláčov okolo Nitrianskeho Pravna, Tužiny a predovšetkým v podhorskej dedinke Malinová.
Chochláče severské charakterizuje biela kresba na krídlach s malou červenou bodkou, žlté zakončenie pierok na chvoste a chocholka na hlave. Podľa nej tento vtáčik, zaradený medzi spevavce, dostal slovenský názov.