PRIEVIDZA. Kamerové systémy v Prievidzi a Handlovej chcú mestské polície sčasti modernizovať. Zareagovali na výzvu vlády a predložili projekty, v rámci ktorých by mali byť niektoré kamery vymenené za nové, modernejšie.
Kamery, ktoré sú momentálne na dvadsiatich troch miestach v Prievidzi a sedemnástich v Handlovej prispievajú k väčšej bezpečnosti obyvateľov a výrazne mestským policajtom pomáhajú.
Fungujú aj ako prevencia
Kamerový systém funguje v Prievidzi desať rokov. Pomáha nielen odhaľovať priestupky, ale plní aj preventívnu funkciu.
„Mnohí ľudia, aj keď by chceli urobiť niečo zlé, dopustiť sa priestupku, rozmyslia si to, pretože sa obávajú, že ich zachytí niektorá kamera,“ vysvetlil Vít Zajac z prievidzskej mestskej polície, no doplnil, že kamery určite nie sú všeliekom na zníženie kriminality.
Obyvatelia z rôznych častí Prievidze stále žiadajú na niektoré miesta namontovanie nových kamier. Také jednoduché to však nie je. Dôležité podľa Zajaca je, či ide o lokalitu s väčšou frekvenciou ľudí, alebo či môže kamera zachytiť dostatočne veľké územie, či jej vo výhľade neprekáža napríklad zeleň. Mestská polícia momentálne montovanie kamier na nové miesta neplánuje, sústreďuje sa na modernizáciu už existujúcich.
„Celý projekt obnovy kamerového systému, ktorý sme pripravili, počíta s 25-tisíc eurami. Z toho dvadsať tisíc by dal Úrad vlády, päťtisíc mesto. Za tieto peniaze by sme vymenili šesť najstarších kamier,“ zdôraznil Zajac.
Ak by mestská polícia získala menej financií z Úradu vlády, obnovených by bolo menej kamier.
Záznamy nezíska hocikto
Zábery zo všetkých kamier v Prievidzi nonstop dvadsaťštyri hodín sledujú operátori na mestskej polícii. Sú to ľudia so zníženou pracovnou schopnosťou, teda čiastoční invalidi, ktorí sa striedajú v štvorhodinových zmenách. Jedným z nich je aj 33-ročný Prievidžan Róbert Kováčik.
„Operátora robím už šesť rokov. Napriek tomu je to pútavá práca, pretože sa stále niečo deje. Za tie roky už viem celkom dobre posúdiť, čo je a čo nie je priestupok. Keď mám pochybnosti, radím sa s operačným pracovníkom,“ povedal Róbert, ktorý je rád, že má v čase, keď je vysoká nezamestnanosť, takúto prácu.
Operátori môžu so všetkými kamerami pracovať, približovať môžu konkrétne detaily, keď je to potrebné.
Záznamy z kamier sa podľa zákona uchovávajú sedem dní. Využívajú ich aj štátni policajti pri objasňovaní prečinov. Vlani požiadala štátna polícia prievidzskú mestskú políciu o 47 záznamov.
Občas sa záznamu z kamier domáhajú aj ľudia, keď chcú nejaký dôkaz.
„Zákon nám niečo také neumožňuje. Záznamy z kamier môžeme poskytnúť len polícii, súdom či prokuratúre,“ dodal Zajac.
Jedna kamera nefunguje
V Handlovej sú kamery od roku 2006. Mesto aj mestská polícia sú s nimi spokojné, aj keď aj tu už najstaršie potrebujú modernizáciu.
„Niektoré kamery pracujú nepretržite už šesť rokov, dochádza k ich častejším poruchám a výpadkom. Najlepšie sú na tom štyri kamery, ktoré boli získané z posledného projektu v roku 2011. Z tých starších je jedna nefunkčná a dve pracujú v obmedzenom režime,“ informovala hovorkyňa Handlovej Jana Paulínyová.
Rovnako ako Prievidza, aj Handlová podala žiadosť na poskytnutie dotácie zo štátneho rozpočtu na modernizáciu a výmenu niektorých kamier. V projekte požadujú peniaze na šesť kamier s príslušenstvom.
„Vyhodnocovanie projektov ešte pokračuje, preto nevieme potvrdiť výšku dotácie,“ dodala Paulínyová.