PRIEVIDZA. Na základe zverejnených informácií o znečistení vodných tokov Hlinky a Moštenica neznámou hnedou zapáchajúcou tekutinou sa vedenie Prievidze rozhodlo zvolať krízový štáb.
Jeho členovia prehodnotili možné ohrozenia obyvateľstva, ktoré sa prejavilo nezvyčajným sfarbením a zápachom vody a tvorbou peny na jej hladine.
„Zástupca primátorky získal od Slovenskej inšpekcie životného prostredia informáciu, že za najpravdepodobnejší zdroj znečistenia je podľa predbežných zistení považované pretečenie kumulačnej nádrže odpadových vôd skládky komunálneho odpadu v blízkosti dvoch potokov,“ informoval hovorca Prievidze Michal Ďureje.
Krízový štáb mal za cieľ prehodnotiť možné ohrozenia obyvateľstva v dôsledku znečistenia tokov. „Až do vyhodnotenia rozborov odobratých vzoriek v žiadnom prípade neodporúčame konzumovať vodu z týchto potokov. Odporúčame tiež primeranú opatrnosť pri využívaní tejto vody na úžitkové účely,“ doplnil Ďureje.
Úmysel odmietajú
Znečistená voda vytekala pravdepodobne zo skládky odpadu v Prievidzi, ktorú prevádzkuje spoločnosť Tezas.
„Polícia vykonala obhliadku vodného toku Hlinky, pričom v ňom našla vyústenú kanalizačnú rúru, z ktorej boli vypúšťané hnedo zafarbené vody. Vyústenie sa nachádzalo za oplotením areálu skládky tuhého komunálneho odpadu,“ informoval hovorca Slovenskej inšpekcie životného prostredia Michal Štefánek.
Inšpektorátu životného prostredia v Banskej Bystrici oznámili vypúšťanie hnedo zafarbených páchnucich vôd 22. marca v noci prievidzskí policajti.
Napriek tomu, že vyústenie rúry sa nachádzalo v areáli skládky, konatelia Tezasu odmietajú úmysel. „Skládka sa riadi zodpovednými pracovníkmi a, samozrejme, kontrolujeme ich pracovné povinnosti, aj keď zlyhanie ľudského faktora je pravdepodobné, ale v tomto prípade to vylučujeme,“ povedal jeden z nich Ladislav Chrenko.
Dosiaľ sa nepodarilo potvrdiť ani to, či išlo o ojedinelý únik, alebo ich bolo v minulosti viac. Všetko je predmetom vyšetrovania polície aj Slovenskej inšpekcie životného prostredia.
Z tokov boli odobraté vzorky, ktorých rozbory by mali byť k dispozícii na budúci týždeň. Zároveň začala polícia trestné stíhanie pre prečin ohrozenia a poškodenia životného prostredia, za ktorý hrozí páchateľom až trojročné väzenie.
Mesto prosí o spoluprácu
Vedenie Prievidze vyzýva obyvateľov, aby spolupracovali pri monitorovaní prípadného ďalšieho zhoršenia kvality vôd nielen v tejto lokalite. Hlásenia preberá 24 hodín denne Slovenský inšpektorát životného prostredia Banská Bystrica na čísle 0903 770 173.
Hovorca mesta naznačil, že skládka by mohla byť aj uzavretá. To by podľa jeho slov neohrozilo zvoz odpadu. Pokiaľ by nebolo možné naďalej na skládke odpad uskladňovať, spoločnosť Tezas príde s iným riešením. „Tezas je v jednaní s firmami, ktoré prevádzkujú iné skládky komunálneho odpadu. Jeho konateľ krízový štáb ubezpečil, že v súčasnosti nie je potrebné v tejto súvislosti prijímať žiadne osobitné opatrenia,“ doplnil hovorca.