Z prievidzskej skládky odpadov vytekala do neďalekého potoka hnedo zafarbená voda. Prečo a či bola nebezpečná, nie je ešte jasné. Inšpektorátu životného prostredia v Banskej Bystrici oznámili vypúšťanie hnedo zafarbených, páchnucich vôd 22. marca okolo 01:00 prievidzskí policajti.
"Polícia vykonala obhliadku vodného toku, pričom našla na vodnom toku Hlinky vyústenú kanalizačnú rúru, z ktorej boli vypúšťané hnedo zafarbené vody. Vyústenie sa nachádzalo za oplotením areálu skládky tuhého komunálneho odpadu,“ informoval hovorca Slovenskej inšpekcie životného prostredia Michal Štefánek. Vodné živočíchy podľa neho počas vypúšťania znečistených vôd nezahynuli.
Polícia odobrala dve vzorky z rôznych miest a tie dala analyzovať v Kriminálno-expertíznom ústave. Taktiež Inšpekcia životného prostredia v spolupráci s ďalšími štátnymi orgánmi odobrala dve vzorky hnedých vôd z rôznych miest z areálu skládky. Výsledky však zatiaľ nie sú. „Čím sa tak stalo, aké technické podmienky alebo zmenou týchto podmienok k tomu došlo, sa stále len šetrí. Musíme počkať na analýzu odobratých vzoriek. Bola odobratá analýza týchto únikov kontrolnou zložkou, ale aj my ako spoločnosť sme si dali urobiť kontrolnú vzorku renomovanej kancelárii,“ informoval Ladislav Chrenko, konateľ spoločnosti Tezas, spol. s. r. o., ktorá skládku prevádzkuje. To, že by niekto úmyselne vypúšťal odpadovú vodu do skládky, razantne odmieta. „Skládka sa riadi zodpovednými pracovníkmi a, samozrejme, kontrolujeme ich pracovné povinnosti, aj keď zlyhanie ľudského faktora je pravdepodobné, ale v tomto prípade to vylučujeme,“ dodal s tým, že voda vytekala zo starej časti skládky, ktorá je už od roku 2006 uzavretá.
Policajti z Prievidze už začali trestné stíhanie vo veci prečinu ohrozenia a poškodenia životného prostredia. „Páchateľovi hrozí trest odňatia slobody až na tri roky,“ informoval trenčiansky policajný hovorca Pavol Kudlička.
Podobnej situácii sa chce vedenie spoločnosti Tezas v budúcnosti vyvarovať. „Preto sme vstúpili do rokovania s projektantom tejto skládky, ktorý má vo veľmi rýchlom časovom slede navrhnúť stavebné riešenia, ako takejto situácii zabrániť a predchádzať takýmto udalostiam,“ hovorí Chrenko.