NEDOŽERY-BREZANY. Dňom majstrov Pravnianskej doliny, tradičným jarmokom ľudových remeselníkov, vyvrcholil v Nedožeroch-Brezanoch desiaty ročník na Slovensku ojedinelého podujatia Zimné slávnosti Hornonitria.
Od 21. januára sa v rôznych hornonitrianskych obciach uskutočnili vystúpenia folklórnych tanečných a speváckych skupín detí i dospelých, prehliadka folklórnych kolektívov spolkov karpatských Nemcov, ktorí žijú v okolí Nitrianskeho Pravna. Niektoré svojím vystúpením spestrili aj Deň majstrov.
Pozvali aj hostí
Vzhľadom na predveľkonočné obdobie dominovali krasličiarky s rôznymi druhmi ozdobovania kraslíc. Predstavili sa však aj majstri drevorezbári, debnári, čipkárky, výrobcovia drevených hračiek, výrobkov z prútia aj slamy.
Fotografie z podujatia nájdete tu.
„Mnohé z remesiel by bez týchto ľudí pravdepodobne úplne zanikli,“ konštatovala Ľudmila Húsková, riaditeľka Regionálneho kultúrneho centra v Prievidzi, ktoré je hlavným organizátorom slávností.
Viacerí svoje umenie predvádzali priamo pred očami návštevníkov. Napríklad domáci majster košikár Anton Hubina učil záujemcov, ako sa pletú korbáče z dvoch druhov farebne odlišných vŕbových prútov a na nich aj ozdobné rúčky.
Filoména Jánošíková zasa prezentovala to, aké krásne výtvory, vianočné stromčeky, anjelici, zvieratká, košíky a rôzne ozdoby sa dajú vytvoriť zo skrúcaného odpadového papiera.
Návštevníci obdivovali aj klasické drevené hračky v podobe koníkov, vozíkov i kolísok pre bábiky. Vyrábajú ich Urban Obert a Peter Šovčík z Pravenca a tiež Milan Bolfík z Nitrianskeho Pravna.
Predstavil sa aj výrobca huslí a iných sláčikových nástrojov Jozef Sobota z Prievidze, ktorý sa tomuto remeslu priučil len pred niekoľkými rokmi.
Prvý raz organizátori pozvali aj hostí. Zo susedného okresu Žiar nad Hronom napríklad prišla ukázať handrové hračky, bábiky a zvieratká Gabriela Štefaňáková.
Záujem o folklór vzrástol
Zimné slávnosti Hornonitria pôvodne pred viac ako dvadsiatimi rokmi začalo Regionálne kultúrne centrum v spolupráci s obcami organizovať preto, aby početné folklórne súbory na hornej Nitre a milovníci folklóru sa mali príležitosť stretnúť aj v zimných mesiacoch. Všetky folklórne festivaly väčšinou totiž bývajú v lete.
Postupne si slávnosti získali obľubu a prerástli do širokospektrálneho podujatia s prezentáciou všetkých druhov ľudového umenia.
„Za uplynulých desať rokov je vidieť, že podujatia pomohli zvýšiť záujem o folklór v hornonitrianskych obciach. Rozrastajú sa súbory a skupiny a pribúda najmä mladých nadšencov, ktorí postupne preberajú štafetu ľudových tradícií a umenia, čo je predpoklad, že sa zachovajú a budú aj ďalej rozvíjať,“ zdôraznila Húsková.