PRIEVIDZA. Dobrovoľníci z neziskového občianskeho združenia Berkat Slovensko, ktoré sídli v Prievidzi, vlani pomohli zakúpením očných rohoviek a zaplatením operácie navrátiť zrak štyrom mladým ľuďom v Afganistane. Informoval o tom predseda združenia Ivan Sýkora.
Zasadili mandľovníky
Slepotu v Afganistane spôsobujú predovšetkým zlé hygienické podmienky, značná prašnosť, chudoba a nedostatočná lekárska starostlivosť. V tamojšej komunite je nevidiaci človek príťažou pre rodinu, nemôže jej pomáhať, preto pomoc takýmto ľuďom je mimoriadne dôležitá.
„S takýmito aktivitami začalo české združenie Berkat a slovenskí dobrovoľníci sa pridali v roku 2011,“ vysvetlil Sýkora. Podľa neho sa podarilo v minulom roku vyzbierať vyše 4460 eur, ktoré pomohli spomínaným štyrom postihnutým Afgáncom. Najzložitejšie je včas, aby neskončila ich respirácia, prepraviť zakúpené očné rohovky na očnú kliniku v Kábule, kde ich transplantuje tamojší zaškolený lekár.
Okrem toho Berkat pomáha chudobným žiakom základnej školy a tiež viacerým rodinám v malej dedinke Agouti v Maroku, zaplatením školného pre štyri dievčatá, ktoré chcú pokračovať v štúdiu na strednej škole. V tejto moslimskej krajine totiž majú dievčatá málo možností študovať. Nielen pre chudobu, ale aj preto, že štúdium musí zvyčajne povoliť otec. Preto treba najskôr presvedčiť rodičov o potrebe štúdia ich detí, v čom výrazne pomáha miestny učiteľ. Ročne každá študentka aj študent potrebuje sumu 150 eur. Škola je totiž vzdialená tri hodiny chôdze po členitom teréne. Preto potrebujú zaplatiť za ubytovanie a stravu.
V minulom roku dve dobrovoľníčky z Prievidze Jana Rybanská a Jana Čavojská navštívili marockú dedinu a presvedčili sa, že finančná pomoc je účinná. Vďaka Berkatu mohli začať študovať aj dvaja chlapci, z ktorých jeden je hluchonemý.
Nie je to však iba jednorazová finančná pomoc. Berkat pomohol chudobným rodinám aj zakúpením oviec a kureniec na chov a vysádzaním ovocných stromov, čo môže zlepšiť ekonomickú situáciu rodín i celej dediny. Pôvodne mali v úmysle zakúpiť výpestky jabloní.
„Ukázalo sa však, že jablone nie sú vhodné do tamojších podmienok, vhodnejšie sú mandľovníky. Tie sú aj lacnejšie. Jeden stromček na trhu stojí 25 centov a tak mohli za stanovenú sumu zabezpečiť na výsadbu až 700 kusov mandľovníkov. V tomto roku by už mohla byť z nich prvá úroda,“ pochválil sa Sýkora.
Dvojaký úžitok bábik
Finančné prostriedky pochádzajú z celoslovenskej zbierky Berkat pomáha. Peniaze predovšetkým získavajú z dobrovoľného vstupného počas regionálneho festivalu dokumentárnych filmov Jeden svet. Od 11. až 16. marca sa koná v Prievidzi už šiesty ročník.
Okrem vstupného na festivale sa peniaze získavajú aj predajom ručne vyrábaných bábik. Na tento účel ich vyrábajú prevažne obyvatelia domovov dôchodcov či zdravotných ústavov. Ich tvorcovia vedia, na aký účel budú bábiky slúžiť a preto im dokonca dávajú aj mená.
„Je z nich dvojaký úžitok. Poteší sa dieťa, ktoré takú hračku dostane a ten, kto ju zakúpi, zasa pomôže napríklad vrátiť niekomu zrak,“ konštatoval Sýkora.
Berkat ručí za to, že každé euro, ktoré takto získajú, použijú na pomoc ľuďom, ktorí to potrebujú. Ide o cielenú, nezištnú pomoc, bez zbytočných prieťahov.
„Nutné výdavky s organizáciou pomoci dobrovoľníci pokrývajú buď z vlastných prostriedkov, ale najmä svojou činnosťou,“ uzavrel predseda združenia.