PRIEVIDZA. Žiakom a študentom prejdú v školách rukami desiatky učebníc. Každému však asi najviac utkvie v pamäti prvá školská kniha – šlabikár.
O tom, že môže mať rôzne podoby, sa presvedčajú návštevníci výstavy šlabikárov s názvom Písmenkové svety, ktorá je nainštalovaná v Regionálnom kultúrnom centre v Prievidzi.
Píše na veľvyslanectvá
Expozíciu tvorí množstvo šlabikárov z rôznych kútov sveta, ktoré zbiera Štefan Peteja z Bardejova. Má ich už viac ako 650 a pochádzajú zo 140 štátov. Zbiera ich od roku 1988 a dostal sa už aj do Slovenskej knihy rekordov.
„Najradšej má šarišský šlabikár, ktorý bol vytlačený v roku 1919 v Prešove v tlačiarni Arpáda Koscha,“ povedala Jana Hvojniková z Regionálneho kultúrneho centra v Prievidzi.
Najstarším exemplárom v zbierke Bardejovčana je obrázkový šlabikár a prvá čítanka pre evanjelické školy z roku 1896.
Najviac je na výstave zastúpených slovenských šlabikárov, no má aj také, ktoré pochádzajú pre nás z exotických krajín ako sú Nigéria, Čile, Irán, Togo, Jordánsko, Fidži, Benin a mnohých ďalších.
Štefan Peteja denne vypisuje listy, aby svoju zbierku šlabikárov doplnil o nové kusy. Oslovuje známych i neznámych, listy od neho smerujú na veľvyslanectvá štátov v Bratislave, Prahe, vo Viedni ale aj na slovenské zastupiteľstvá v zahraničí. Nezbiera však len šlabikáre, ale aj ceruzky, písanky, aktovky, skrátka všetko, čo potrebuje prváčik.
Dospelí spomínajú
Výstava má v Prievidzi úspech. „Odozvy na ňu sú výborné, veľmi sa im páči. Dospelým aj študentom to pripomína staré časy, keď chodili do prvej triedy. V prvom momente si každý návštevník hľadá svoj šlabikár, z ktorého sa učil písmenká,“ prezradila Hvojniková.
Podľa nej majú veľký úspech dvojjazyčné šlabikáre, napríklad fínsko – rómsky, študenti sa bavia na šariškom a pozornosť pútajú knihy z Ázie, južnej Ameriky a rôznych tropických ostrovov.
„Šlabikáre zo sveta sú obsahovo zaujímavé aj po etnologickej stránke, pretože v nich nie sú len písmená, ale aj ilustrácie, ktoré približujú spôsob života národa v konkrétnej krajine,“ upozornila Hvojniková.
Súčasťou výstavy sú aj originálne storočné lavice, kalamár, uhlomer, kružidlo a pravítko, ktoré sú zapožičané zo Základnej školy vo Valaskej Belej. Nechýbajú ani ďalšie učebné pomôcky ako nástenné plagáty určené na hodiny prírodovedy a slovenčiny, drevené počítadlo, tabuľa, skúmavky na hodiny chémie zo zrušenej III. ZŠ na Ulici S. Chalupku Prievidze či mapy sveta, ktoré na výstavu požičala prievidzská obchodná akadémia.
Výstava Písmenkové svety je v regionálnom kultúrnom centre v Prievidzi prístupná do 21. marca.