Uskutoční sa v Prievidzi v dňoch 11. až 16. marca.
PRIEVIDZA. To, že Bezák na poslednú chvíľu prisľúbil účasť, potvrdil Ivan Sýkora, riaditeľ festivalu a predseda občianskeho združenia Berkat, ktoré toto podujatie organizuje. "V diskusii s Bezákom, by sme chceli prezentovať trochu inú tému. Nebudeme riešiť minulosť, ale skôr sa budeme zaoberať všeobecnejšími otázkami. Na festivale budeme totiž premietať jeden z ocenených dokumentov s názvom Šťastie. V nadväznosti naň sa chceme s bývalým trnavským arcibiskupom venovať otázkam, ako čo je to šťastie, aký je zmysel života, aké je postavenie cirkvi v spoločnosti a podobne," uviedol Sýkora.
Organizátori festivalu pripravili bohatý program. Počas šiestich dní premietnu v miestnom dome kultúry takmer 30 dokumentárnych filmov z celého sveta. "Svet sa od minuloročného festivalu dal do pohybu. Po arabských revolúciách zachvátila od minulého roka vlna protestov aj Európu. Ak si niekto myslel, že občianska aktivita je na pokraji vyhynutia, mohol sa presvedčiť, že to tak nie je. Aj na Slovensku ľudia vyšli do ulíc," konštatoval riaditeľ festivalu. Cieľom podľa neho je poskytnúť širšej verejnosti iný pohľad na jeden svet, v ktorom spoločne všetci žijeme, odlišný od toho, čo možno napríklad vidieť v televíznom spravodajstve.
Filmy pre verejnosť sa budú premietať vždy podvečer a chýbať nebudú ani besedy s hosťami. Okrem bývalého arcibiskupa Bezáka to bude dobrovoľník Jaro Mišík, cestovateľ Tomáš Gríger, bieloruský lingvista Siarhej Smatryčenka, fotoreportérka Jana Čavojská a ekonóm Juraj Karpiš. S Bezákom sa beseda uskutoční v sobotu 16. marca o 17.15 h. Predpoludňajšie predstavenia filmov sú určené pre školskú mládež a študentov prievidzských škôl. Zaujímavosťou bude predajná výstava fotografií novinárky Jany Čavojskej pod názvom Tisíc životov, ktoré nafotografovala počas svojich zahraničných ciest.
Výťažok z predaja fotografií, ale aj zo vstupného, organizátori venujú verejnej zbierke Berkat pomáha, určenej na zakúpenie očných rohoviek a operáciu očí pre chorých v Afganistane a podporu mladých študentov v Maroku. Tam poputujú aj peniaze z predaja plátenných bábik a iných suvenírov, ktoré pripravili skupiny dobrovoľníkov.