HANDLOVÁ. Pred takmer tromi rokmi vtedajší minister životného prostredia Jozef Medveď symbolicky odovzdal Handlovej nový zdroj vody. Objavený bol pri geotermálnom vrte.
Baníckemu mestu už vtedy predpovedali výrazný rozvoj cestovného ruchu, pretože termálna mineralizovaná voda mala byť využívaná na miestnej plavárni a vylúčené nebolo ani jej využitie na liečebné účely.
Vrt však patrí štátu a mesto ho doteraz nijako nevyužívalo.
Zmluva je pripravená
O odovzdaní termálneho vrtu Handlovej sa hovorí už dlho, k podpisu zmluvy medzi samosprávou a ministerstvom životného prostredia by však malo prísť až v najbližšom čase.
„Zatiaľ sme dostali oznámenie o uzavretí zmluvy na prevod vrtu. Ponukovou komisiou na prevod správy alebo vlastníctva geologického diela či objektu bola žiadosť Handlovej vyhodnotená ako opodstatnená. Podmienky na prevod sú splnené,“ informovala hovorkyňa mesta Jana Paulínyová.
Mesto by získanie vrtu nemalo nič stáť, išlo by o bezplatný prevod.
Zdroj termálnej vody chce radnica využiť pre mestskú plaváreň, vypracovanú má aj štúdiu na vybudovanie malého aquaparku na mieste bývalého kúpaliska.
„Využitie termálnej vody napríklad na vykurovanie zatiaľ nebolo predmetom rokovaní, čo však do budúcnosti vylúčené nie je,“ zdôraznila Paulínyová.
Voda môže aj liečiť
Štátny geologický ústav Dionýza Štúra začal s hydrogeologickým výskumom v Handlovej v roku 2008. Výsledkom bol nový vrt s teplou mineralizovanou vodou.
„Jej teplota je 37,5 stupňa. Výdatnosť tohto zdroja sme odhadovali na 5 až 10 litrov za sekundu, realita je však oveľa lepšia - 15 litrov vody za sekundu," informoval pred tromi rokmi Anton Remšík z geologického ústavu.
Pozoruhodné je podľa neho aj zloženie vody. Obsahuje kalcium, magnézium a ďalšie látky. Nechýba ani sírovodík, čo predurčuje vodu na liečebné účely. Kvalita vody je podobná tej, ktorá vyviera v Turčianskych Tepliciach, Kremnici alebo Chalmovej. Jej výhodou je, že nevytvára žiadne usadeniny a zdroj termálnej vody je obnoviteľný, podľa odborníkov „nikdy nevyčerpateľný".