Výrazne menej sa v minulom roku podarilo vytriediť skla, mierny pokles je aj pri papieri a plastoch.
PRIEVIDZA. Napriek tomu, že prievidzská samospráva už niekoľko rokov nezvýšila poplatok za komunálny odpad, predsa sa mnohým tridsaťeurová suma na osobu stále zdá vysoká.
Na výpočet poplatku majú vplyv aj príjmy zo separovania surovín. U väčšiny komodít sa však vyzbierané množstvo znížilo, takže klesli aj zisky.
Nedôsledné triedenie
Zdá sa, že väčšina obyvateľov Prievidze si už zvykla na separovanie. Na zvýšení množstva vyzbieraných surovín sa to však príliš neprejavuje.
Výrazný pokles nastal napríklad u skla. Kým v roku 2010 ho Tezas vyzbieral viac ako 582 ton, vlani to bolo 521 ton. Výrazný je pokles aj pri kovoch, keď sa z viac ako 33 ton v roku 2010 znížil na vlaňajších viac ako 9 ton.
Pri kove, rovnako napríklad aj pri papieri, ktorého je tiež menej, sú viac ľuďmi využívané zberné suroviny, kde ľudia na ruku dostanú peniaze.
Naopak väčšie množstvá vyseparovaných zložiek sú pri kovových a tetrapakových obaloch, no slabší je už trh ich odberateľov.
„Výrazným negatívnym faktorom separácie v meste je nedôsledné triedenie zo strany obyvateľov. Miešanie jednotlivých zložiek komunálneho odpadu, vhadzovanie do nádob na komunálny odpad alebo vhodenie do nádoby pre inú zložku komplikuje dotrieďovanie a ich ďalší predaj,“ povedal hovorca Prievidze Michal Ďureje s tým, že neraz pre výrazné znečistenie končí celý obsah nádoby na skládke.
V jednom z kontajnerov na sklo blízko centra Prievidze sme okrem fliaš, ktoré tam patria, našli aj tetrapakové obaly z mlieka, plastové fľaše, dokonca aj obrazovku z televízora.
Poplatok sa nemení
Vyseparovaný odpad v Prievidzi vyzbiera spoločnosť Tezas, predá ho a získané peniaze sa vracajú späť do mestského rozpočtu. Ich výška je zohľadňovaná aj pri výpočte poplatku za komunálny odpad.
„Výšku poplatku určuje zákon o miestnych daniach a poplatkoch a odvíja od výdavkov mesta vynaložených na nakladanie s komunálnym odpadom, pričom sa o dosiahnuté príjmy zo separovaného zberu náklady pre výpočet poplatku znižujú,“ vysvetlil Ďureje.
Príjmy z vyseparovaných surovín sa však príliš nezvyšujú. V roku 2010 mesto za ne dostalo viac ako 63 600 eur, predvlani takmer 92 900 eur a vlani cez 70 300 eur.
Niektorým sa nepáči, že Prievidžania musia platiť na osobu 30 eur, pričom sa nerozlišuje, či ide o dieťa alebo dospelého. Zákon však niečo také neumožňuje.
Naposledy sa v Prievidzi výška poplatku za komunálny odpad menila k 1. januáru 2009, odvtedy je na rovnakej úrovni. Od tohto roka naopak klesla sadzba poplatku pre fyzické osoby - podnikateľov a právnické osoby, aby bola jednotná.
Prievidza má porovnateľnú výšku poplatku za komunálny odpad ako napríklad Pezinok, ale nižšiu ako Trenčín.
Vyzbierané suroviny
Spoločnosť Tezas prijíma v rámci separácie papier, plasty, sklo, kovové obaly, viacvrstvové kombinované materiály (tetrapaky) a kovy.
Rok 2010 – vyzbieraných 1 330,398 ton surovín, odovzdaných 1 434,363 ton, zisk pre mesto 63 626,40 eur
Rok 2011 – vyzbieraných 1 295,697 ton surovín, odovzdaných 1 255,934 ton, zisk pre mesto 92 891,83 eur
Rok 2012 – vyzbieraných 1 290,103 ton surovín, odovzdaných 1 179,531 ton, zisk pre mesto 70 330,78 eur
(r)