BOJNICE. V bojnickej nemocnici sa v poslednom čase objavilo viacero pacientov, u ktorých bol potvrdený pandemický vírus A H1N1, známy tiež ako prasacia chrípka. Viac sme sa preto o tomto ochorení porozprávali s pracovníčkou Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Prievidza so sídlom v Bojniciach KLÁROU MINČÍKOVOU.
Aká je základná charakteristika vírusu A H1N1? Prečo sa ľudovo nazýva aj prasacia chrípka?
- Tento vírus sa objavil prvýkrát v Mexiku v marci 2009. Je to ľudský vírus, ktorý vznikol kombináciou genetických materiálov troch rôznych vírusov: ľudského, vtáčieho a prasacieho. Názov „prasacia chrípka" dostala podľa toho, že jedna z jej bielkovín je najpodobnejšia vírusu, ktorý obvykle nakazí prasa. Vírusy chrípky infikujú ľudí aj zvieratá a navzájom sa kombinujú. Najvýznamnejšími skupinami medzi zvieratami sú vtáky a prasatá. Vtáčia chrípka len výnimočne infikuje človeka, až po kombinácii sa prispôsobí a môže sa šíriť medzi ľuďmi. Aj vírus A H1N1 sa už šíri medzi ľuďmi a nepotrebuje k šíreniu prasa. Prenáša sa z človeka na človeka, šíri sa z kontinentu na kontinent. Preto bol nazvaný aj pandemický. Pandemický kmeň chrípky dnes už môžeme považovať za bežný sezónny kmeň, ktorý cirkuluje v populácii a určite bude spôsobovať ďalšie prípady ochorení. Ľudia sa ním musia premoriť.
Existujú vonkajšie znaky, podľa ktorých sa dá zistiť, či má človek tento vírus? Ako sa prejavuje toto ochorenie?
- Neexistujú špeciálne vonkajšie znaky. Vyvoláva chrípku s typickými príznakmi ako vysoká teplota, suchý kašeľ, bolesti svalov, kĺbov a hlavy. Zákernosť tohto kmeňa spočíva v tom, že jednotlivé prípady ochorení sa objavujú aj mimo chrípkových sezón a spôsobujú ťažké prípady najmä v mladších vekových skupinách.
Sú určité skupiny obyvateľstva, ktoré sú náchylnejšie získať tento vírus?
- Náchylnejší k ochoreniu sú ľudia oslabení chronickým ochorením, ľudia starí, ľudia vystresovaní, uponáhľaní, malé deti a tiež tehotné ženy.
Aký priebeh má toto ochorenie a kedy sa končí smrťou?
- Ako som už spomenula, prebieha ako typická chrípka. Môže sa však skomplikovať dušnosťou a zápalom pľúc. Práve zápal pľúc môže končiť smrťou. Ďalšími komplikáciami sú zápal stredného ucha, zápal tvárových dutín, angína.
Je toto ochorenie prenosné a môžu sa ľudia proti nemu nejako chrániť?
- Chrípka patrí medzi vysoko infekčné ochorenia s ľahkým šírením medzi ľuďmi. Tiež stačí malá infekčná dávka, aby vzniklo ochorenie. Najúčinnejšia ochrana spočíva v očkovaní. Pre chrípkovú sezónu bola vyvinutá vakcína, ktorá obsahuje aj cirkulujúci pandemický vírus. Bohužiaľ sa dali zaočkovať len tri percentá populácie. Očakávame preto vysokú chorobnosť na chrípku. Chrániť sa môžeme aj tým, že sa zdržiavame v kolektívoch len na nevyhnutný čas, vyhýbame sa hromadným aktivitám v uzatvorených priestoroch, chodíme na prechádzky, dostatočne spíme a dodržiavame základné zásady správnej životosprávy. V kolektívoch je dôležité časté umývanie rúk, vetranie a izolácia v prípade príznakov respiračného ochorenia.
Čím si vysvetľujete, že v tomto období je práve v našom okrese toľko pacientov s vírusom A H1N1?
- Zrejme je to tým, že v našom regióne je v prevahe cirkulácia vírusu A H1N1. Lekári si overujú každé ochorenie u osoby, ktorá je hospitalizovaná s diagnózou chrípky sprevádzanej dušnosťou, problémami s dýchaním a absenciou inej diagnózy. Práve z týchto odberov bol izolovaný vírus. Zatiaľ nemáme izolácie od lekárov z terénu. Možno tento vírus cirkuluje aj v okrese Partizánske, ale nevieme to, lebo lekári neurobili žiadny odber na overenie si typu cirkulujúceho vírusu.
VÝSKYT PRASACEJ CHRÍPKY
V závere minulého týždňa bol vírus A H1N1 potvrdený u 54-ročnej pacientky hospitalizovanej na pľúcnom oddelení bojnickej nemocnice a u 42-ročnej ženy, u ktorej ochorenie zistila obvodná lekárka.
Spolu je doteraz zachytených šesť prípadov prasacej chrípky, z toho štyri v bojnickej nemocnici, jeden zzaznamenaný obvodnou lekárkou a jeden v nemocnici v Žiari nad Hronom u pacientky z okresu Prievidza.
(mak)