PRAVENEC. Kúpiť modely lietadiel, lodí, vlakov či áut dnes nie je žiadny problém. Rovnako si na svoje môžu prísť aj tí, ktorí si chcú modely sami poskladať z vopred pripravených častí.
Ľubomír Janoška z Pravenca by však ani z takto zhotoveného modelu radosť nemal. Jeho záľubou je totiž vytvárať historické lode z materiálov a vecí, ktoré sú bežne dostupné v každej domácnosti.
Pracuje pri hlasnej hudbe
Amerigo Vespucci, Pegasus, Bismarck či Titanic sú známe lode, ktoré sa kedysi plavili po moriach a oceánoch. Ich mnohonásobne zmenšené modely sa podarilo vytvoriť 25-ročnému Ľubomírovi Janoškovi z Pravenca. Ich náhľady si našiel na internete a bez akéhokoľvek prepočítavania mierky sa pustil do ich stavania.
„Základom lodí je polystyrén, ktorý oblepujem akýmisi lepkami a ďalej na ne nanášam farbu. Každá loď má však svoje špecifiká, charakteristické znaky. Na ich výrobu využívam všetko, čo doma nájdem. Škatuľky od cigariet, liekov, slamky, drôty, nity, všetko sa dá využiť. Na komíny bola dobrá rúčka z maminej metly, reťaz, na ktorej je kotva zas pochádza z náhrdelníka,“ priblížil netradičné materiály Ľubomír.
Dôležité však je, že pri konečnom diele nikto ani len netuší, z čoho je loď postavená, pretože vyzerá luxusne, ako by bola poskladaná z vopred pripravených dielov.
Ľubomír potrebuje pri svojej záľube predovšetkým fantáziu, šikovné ruky a hlavne množstvo trpezlivosti.
„Zatvorím sa vo svojej dielni, pustím si nahlas hudbu a pracujem. Už sa mi stalo, že som v kuse lepil aj štrnásť hodín,“ priznáva Ľubomír.
Keďže má stále zamestnanie, lodiam sa venuje len vo voľnom čase. Nevie preto presne odhadnúť, ako dlho mu trvá vytvorenie jednej lode. Predpokladá, že by to bol možno týždeň, počas ktorého by však nič iné nerobil.
Zaujal na výstave
Sám nevie, prečo mu učarovali práve lode. Možno to bolo už v detstve, keď si s kamarátmi zostrojoval lode z kôry alebo z podložiek, na ktorých sa predávajú kurčatá a púšťal ich na vode, ktorá občas zaplaví ich ulicu. Intenzívnejšie začal modely lodí stavať, keď bol stredoškolák.
Odvtedy ich vytvoril už niekoľko. Zväčša ich venuje svojim priateľom a známym pri rôznych príležitostiach, alebo si ich necháva pre vlastné potešenie.
Určite sa pustí aj do vytvárania ďalších. Má však množstvo pracovných povinností aj rôznych záľub, takže si musí na lode nájsť čas. U rodiny našiel podporu, aj keď občas jeho blízki krútia hlavou nad tým, čo všetko im zoberie a využije pri stavbe lodí.
Ľubomír sa prezentoval s modelmi aj na dedinskej výstave, na ktorej sa so svojimi výrobkami ukázali šikovní Pravenčania. Jeho lode mali úspech. Mnohí obyvatelia obce ani netušili, že mladý muž, ktorého skôr poznajú ako futbalistu, dokáže z bežných veci vytvárať malé umelecké diela.