LAZANY. V minulom roku sa Kanianka, Lazany, Poruba a Nedožery-Brezany rozhodli vystúpiť zo Spoločného úradu v Bojniciach. Stavebnú agendu, ale aj sociálnu, si už zabezpečujú vo vlastnej réžii.
Nepatria však už ani pod Školský úrad v Bojniciach, od Nového roku vybavujú školskú agendu v Handlovej.
Z Bojníc do Handlovej
Štyri obce vystúpili podľa prednostu Mestského úradu v Bojniciach Ľubomíra Kutaša zo Spoločného úradu v Bojniciach na základne vlastného rozhodnutia, keď vypovedali zmluvy.
„Zriadenie školského úradu Bojnice bolo potvrdené rozhodnutím Krajského školského úradu v Trenčíne v auguste 2008 v nadväznosti na členstvo obcí v Spoločnom obecnom úrade Bojnice. Na základe výpovede týchto obcí prestala platiť skutočnosť, že obce sú združené v spoločnom obecnom úrade. Bez tejto podmienky je rozhodnutie o zriadení školského úradu z augusta 2004 neaktuálne,“ vyhlásil Kutaš.
Inak sa na problém pozerajú starostovia štyroch obcí. Záujem o vystúpenie zo školského úradu vraj nemali.
„Vystúpili sme zo Spoločného úradu Bojnice, pretože sme mali pocit, že vybavovanie stavebnej a sociálnej agendy je príliš administratívne a časovo náročné. Dnes máme jednu pracovníčku, ktorá pracuje pre štyri obce a sme spokojní. Neskôr sme boli informovaní, že pokiaľ sme vystúpili zo spoločného úradu, prestávame byť členmi aj školského úradu. S týmto výkladom však nesúhlasíme. Bola to ale vôľa väčšiny členov spoločného úradu, tak sme to akceptovali,“ povedal k problému starosta Lazian Karol Boško.
Na zriadenie školského úradu je potrebných najmenej tisíc žiakov, štyri spomínané obce však túto podmienku nespĺňajú. Preto hľadali možnosť pričlenenia k inému školskému úradu v okrese. Pochopenie našli v Handlovej. Primátor mesta Rudolf Podoba podpísal dohodu so starostami štyroch obcí o vstupe do ich školského úradu ešte pred Vianocami.
Nič neprispievajú
„Krátke obdobie, ktoré sme pod novým školským úradom, hodnotíme pozitívne. Dôležité je, že Handlovej nemusíme na chod úradu prispievať. Na druhej strane Handlová je ďalej, takže vzniknú cestovné náklady. No nebudeme tam chodiť denne a mnohé sa dá vybaviť aj elektronickou poštou,“ poznamenal Boško.
Školský úrad v Handlovej zatiaľ nový pracovník neposilní, napriek tomu, že jeho súčasťou je už jedenásť obcí.
„Náročnejšie bude zvládnuť logistiku spoločných stretnutí,“ povedala hovorkyňa Handlovej Jana Paulínyová a dodala: „Viac obcí pod jedným školským úradom je však výbornou platformou na odovzdávanie skúseností a koordináciu činností súvisiacich so školstvom.“
Školský úrad v Bojniciach bude naďalej fungovať aj bez štyroch obcí, pretože mu stále zostáva vyše tisíc žiakov.
„Tradícia spoločných akcií pre materské školy však už nebude asi na takej úrovni ako v predošlých rokoch,“ dodal Kutaš.
ÚLOHA ŠKOLSKÝCH ÚRADOV
Školský úrad zabezpečuje prenesený výkon štátnej správy na úseku školstva.
* Rozhoduje v druhom stupni vo veciach, v ktorých v prvom stupni rozhodol riaditeľ školy vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti (je odvolacím orgánom).
* Kontroluje dodržiavanie všeobecne záväzných právnych predpisov v oblasti výchovy a vzdelávania s výnimkou kontroly, ktorá je v pôsobnosti Štátnej školskej inšpekcie.
* Vydáva organizačné pokyny pre riaditeľov škôl.
* Poskytuje odbornú a poradenskú činnosť školám a školským zariadeniam vo svojej pôsobnosti.
* Odborní zamestnanci obcí ako školských úradov zabezpečujú ďalšie administratívno-správne činnosti spojené so zriaďovateľskou pôsobnosťou obcí, napríklad pripravujú podklady vo veciach zaraďovania a vyraďovania škôl a školských zariadení, podklady vo veciach zrušovania a zriaďovania škôl, zmien v sieti a podobne.
* Zabezpečujú tiež ďalšie činnosti, ktoré sú samosprávnym výkonom obcí v oblasti školstva a ktorými ich obce poveria.
(redakcia)