PRIEVIDZA. Novela zákona o cestovných dokladoch priniesla viacero zmien a noviniek, ktoré vstúpili do platnosti od 1. januára 2013.
Platnosť pasov je rôzna
Po novom sa stanovuje platnosť cestovných dokladov podľa veku. Deťom do 6 rokov je vydávaný na dva roky, mládež do 16 rokov ho dostáva na päť rokov. Mladí ľudia nad 16 rokov majú pas s platnosťou na desať rokov.
Za pas pre dieťa do 6 rokov sa platí správny poplatok 8 eur, mládež do 16 rokov zaplatí 13 eur a nad 16 rokov 33 eur.
Po novom majú rozvedení rodičia pri vybavovaní cestovných pasov pre svoje deti rovnaké práva.
„Obaja rodičia môžu podať žiadosť o vydanie pasu za svoje dieťa mladšie ako 15 rokov alebo ho už vyhotovený prevziať, prípadne vyjadriť súhlas s vydaním pasu pre dieťa staršie ako 15 rokov bez ohľadu na to, komu bolo dieťa po rozvode zverené do osobnej starostlivosti. Rodič môže mať obmedzený alebo odopretý výkon rodičovských práv iba v prípade, ak o tejto skutočnosti rozhodol súd,“ vysvetlila hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Baloghová.
Prvé straty „bolia“ menej
Novela zákona prináša vyššie správne poplatky pri strate, odcudzení alebo poškodení cestovného pasu bez ohľadu na vek jeho držiteľa. Novinkou je aj poplatok za odcudzenie pasu, pokiaľ k nemu nedošlo násilím.
„Ak sa pasu umocnila iná osoba násilím, musí to byť ohlásené príslušnému útvaru Policajného zboru SR,“ doplnila Baloghová.
Menej ako doteraz sa bude platiť za prvú a druhú stratu cestovného dokladu, desaťnásobok ceny pasu pri tretej strate, odcudzení alebo poškodení zostáva nezmenený.
„Zavádza sa nová kategória urýchlených cestovných pasov do desiatich pracovných dní za dvojnásobok príslušnej sadzby. Pokiaľ chce mať niekto pas do dvoch pracovných dní, zaplatí trojnásobok sadzby,“ dodala Baloghová.