CIGEĽ. Rekordných 1857 turistov sa zúčastnilo na 38. ročníku Pochodu vďaky SNP nad partizánskou obcou Cigeľ, s prechodom pohoria Vtáčnik do Handlovej.
„Je to takmer o sto účastníkov viac ako vlani,“ konštatoval starosta Cigľa Štefan Mjartan.
Podujatie je jedným z najstarších a aj najväčších zimných turistických podujatí na Slovensku. Je venované pamiatke umučených a padlých bojovníkov proti fašizmu z tejto obce.
Pred slávnostným otvorením podujatia veniec k miestnemu pamätníku SNP položil aj veľvyslanec Ruskej federácie na Slovensku Pavol Maratovič Kuznecov. Všimol si, že na podujatí sa zúčastňuje veľa mladých ľudí, čo je podľa neho zárukou, že pamiatka na bojovníkov bude zachovaná.
Predseda oblastnej organizácie Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov Anton Vaňo odovzdal organizátorom pochodu, starostovi obce Cigeľ Štefanovi Mjartanovi a primátorovi Handlovej Rudolfovi Podobovi, plakety M. R. Štefánika III. stupňa za spoluprácu so Slovenských zväzom protifašistických bojovníkov a propagáciu ideí boja za slobodu.
Starosta v príhovore pripomenul, že pochod začali organizovať ako spomienku na tragické udalosti z 13. januára 1945, keď nemeckí vojaci obkľúčili a prepadli v skorých ranných hodinách obec, pretože jej obyvatelia podporovali partizánov, operujúcich v pohorí Vtáčnik. Niektorých občanov mučili a aj zavraždili v miestnej krčme. Potom do Prievidze odvliekli 126 Cigeľčanov, kde ich na gestape kruto vypočúvali. Z nich osem sa už domov nikdy nevrátilo. Celkom v boji proti fašizmu zahynulo 24 obyvateľov obce. Ich mená sú natrvalo vyryté do pamätníka SNP.
Mnohí účastníci ešte pred štartom navštívili aj pamätnú izbu, v ktorej v obci uchovávajú pamiatky na tragické udalosti z roku 1945, ale je to zároveň aj obecné múzeum.
Potom sa už turisti všetkých vekových kategórií vydali na pochod. K dispozícii mali sedem trás. Z toho tri, vďaka dostatku snehu, mohli absolvovať aj na bežkách. Účastníci si mohli vybrať trasu podľa svojej kondície a schopností. Pre najnáročnejších to bola 20 kilometrová lyžiarska trasa vedúca z Cigľa na Biely kameň a späť, s prevýšením 660 metrov. Pre peších to zasa bola 15-kilometrová trasa z Cigľa do Handlovej.