PRIEVIDZA. Oproti hektickým rokom 2009 a 2010, kedy hornonitriansky región zasiahli dlhodobo najtragickejšie udalosti, bol vlaňajšok relatívne pokojný.
Nešťastia ako ničivé povodne či výbuch v handlovskom podzemí, pri ktorom zahynulo dvadsať ľudí, hornú Nitru v roku 2012 našťastie obišli. Na udalosti však bol rovnako bohatý ako iné obdobia. Obyvatelia regiónu prežívali svoje tragédie, pohromy, ale aj radosti a nechýbali ani dobré správy.
Prinášame vám prehľad udalostí, ktoré vlani najviac zaujali čitateľov nášho spravodajského portálu www.prievidza.sme.sk.
1. Hororová brigáda na Cypre
Najviac ľudí (67 980) si vlani kliklo na správu o študentoch, ktorí tvrdia, že počas praxe na Cypre boli zneužití na ťažké práce. Ako budúci čašník prišiel praxovať na Cyprus aj Andrej. Najskôr sa mu práca páčila. Po čase ho však posielali na stavbu nového hotela, kde pracoval ako robotník.
„Okopával som palmy, vykladal škatule z kamióna, nosil vo vreciach soľ do bazéna. Sťažoval som sa u delegátky. Na chvíľu sa situácia zlepšila, no neskôr sme aj tak ako robotníci pracovali ďalej,“ povedal Andrej.
Šokovaný bol aj z prístupu svojich nadriadených. Volali, či skôr pískali na neho ako na psa, oslovovali ho vulgárnymi menami. Počúval tiež, že je otrok.
2. Explózia v Novákoch zabíjala
Takmer 31 500 kliknutí mal druhý najčítanejší článok o nešťastí vo vojenskej posádke pri nováckom opravárenskom podniku, pri ktorom zahynul civilný zamestnanec. Zabila ho explózia pri inventúre výbušnín. Traja ďalší ľudia utrpeli zranenia. Vybuchol pri tom pravdepodobne granát zo série, ktorú armáda reklamovala - neskôr jej opravené granáty vrátili do užívania. Stalo sa to takmer na deň presne, päť rokov po tragédii vo VOP, pri ktorej prišlo o život osem ľudí.
3. Prievidza môže prísť o státisíce
Štatistický úrad tvrdí, že k 1. januáru 2011 malo okresné mesto 49 994 obyvateľov. „Finančné nároky z podielových daní sú rozdelené do pásiem, pre mesto Prievidza je najbližšia hranica 50 000 obyvateľov. V prípade poklesu počtu obyvateľov pod 50 000 sa použije iný koeficient, ktorý je pre mesto Prievidza nevýhodnejší," vysvetlil hovorca mesta Michal Ďureje. Radnica oponovala, že k 1. januáru 2011 úrad nezaevidoval osem obyvateľov, ktorých mesto riadne zaregistrovalo, čo znamená, že by malo mať 50 002 obyvateľov. Spor napokon skončil až na súde, ktorý dal za pravdu štatistickému úradu. Radnica však chce naďalej bojovať za svoju pravdu.
4. Tragédia na lanovke
K príbehu chlapcov z Prievidze, ktorí zahynuli pri nešťastí na lyžiarskom výcviku v Tatrách, sme sa vrátili dvadsať rokov od tejto udalosti. Žiaci nastúpili do lanovkových kabín. Jedna z nich, s číslom 58, sa však hneď po výjazde zo stanice nekontrolovane pustila dole a narazila do kabíny, ktorá išla pred ňou. Obe sa zrútili z vyše 42-metrovej výšky. Následky boli tragické. Traja chlapci z Prievidze zomreli v ten deň, mladík z Liešťan podľahol zraneniam po tridsiatich dňoch v kóme. Ďalší žiaci mali viac šťastia, utrpeli len zranenia.
5. Snehová kalamita
V marci na hornej Nitre napadlo toľko snehu, že v celom okrese kolabovala doprava. V Handlovej vyhlásili mimoriadnu situáciu, krízový štáb zasadal aj v Prievidzi. Handlovčania mali na likvidáciu kalamity zhotovený harmonogram, prievidzská radnica vyzývala na súčinnosť aj obyvateľov mesta.
6. Ladislav Meliško v Bratislave
Takmer 15-tisíc čitateľov zaujala správa o vystúpení známej prievidzskej postavičky Ladislava Meliška v bratislavskej stand-up comedy Jána Gorduliča.
7. Z bytu ušiel veľhad
Šok zažila obyvateľka Prievidze, keď na Veľkonecpalskej ulici uvidela veľkého hada. Stočený bol na vonkajšom sušiaku na bielizeň na prvom poschodí bytového domu. Mestskí policajti, zistili, že ušiel z bytu cez pootvorené okno.
„Išlo o veľhada kráľovského. Jeho majiteľ však doma nebol, preto byt otvorili príbuzní a hada umiestnili späť do terária,“ informoval náčelník prievidzskej mestskej polície Ľubomír Pomajbo. Záhadou zostáva, ako sa veľhadovi z terária podarilo dostať von.
8. Pochybná zbierka peňazí
V centre Prievidze sa pohybovali cudzinci, ktorí pod zámienkou zbierky lákali od ľudí peniaze. Dávali im pritom podpisovať hárky označené logami UNICEF, OSN a Červeného kríža a tvrdili, že peniaze pomáhajú hluchonemým. Podozrivých ľudí rumunskej národnosti zaznamenali prievidzskí mestskí policajti najmä pred obchodným domom Prior v centre mesta. Všetky organizácie, na ktoré sa Rumuni odvolávali, zbierku popreli.
9. Najdlhší priechod na Slovensku
Viacero dopravných nehôd, z nich minimálne tri smrteľné, sa stali v minulosti na priechode pre chodcov na začiatku Chrenovca-Brusna v smere od Prievidze. Na priechode vlani pribudli ostrovčeky, ktoré by mali zabezpečiť väčšiu bezpečnosť pre ľudí prechádzajúcich cez cestu. „Priechod je najdlhší v republike. Meria až tridsaťtri metrov. Dozvedel som sa dokonca, že je najdlhší na medzinárodnej ceste Brest – Moskva. Niektorí starší ho nedokázali prejsť ani za minútu,“ povedal starosta Chrenovca-Brusna Tibor Čičmanec. Dva ostrovčeky priechod rozdelili na tri časti, takže prechádzanie je teraz bezpečnejšie.
10. Zhorené auto
Do rána zapálil neznámy podpaľač auto prievidzskému podnikateľovi na sídlisku Kopanice. Pokúsil sa mu podpáliť aj druhé vozidlo, no k požiaru nakoniec nedošlo.
11. Prezývky obyvateľov miest a obcí
Pomenovania sa kedysi ušli aj obyvateľom jednotlivých miest a obcí. Horná Nitra v tomto smere nie je výnimkou. V regióne preto máme Metliarov, Hríbarov, Handrárov, Smoliarov, ale aj Francúzov. Pre obyvateľov obcí a miest vznikali prezývky najčastejšie podľa povolania a remesla, ktoré bolo pre nich typické. Niektoré pomenovania však reagujú na pôvodné, napríklad nemecké názvy dedín, alebo na fakt, že ľudia z dediny vo veľkom odchádzali za robotou do niektorej krajiny. Pomenovania zosumarizovala Jana Hvojníková z regionálneho kultúrneho centra v Prievidzi.
12. Prievidžanka vyhrala súťaž krásy
Na najprestížnejšej svetovej súťaži krásy Miss Universe na Bahamách Slovensko reprezentovala Prievidžanka Ľubica Štepánová. V národnom finále tejto súťaže spomedzi dvanástich finalistiek najviac zabodovala u poroty. Hornonitriansky región mal v slovenskom finále súťaže dokonca dvojnásobné zastúpenie. Okrem Ľubice Štepánovej bojovala o korunku krásy aj 20-ročná Nováčanka Natália Horná.
13. Trest pre riaditeľky škôl
Nezákonného konania sa podľa prievidzskej poslankyne Heleny Dadíkovej mala dopustiť riaditeľka ZUŠ L. Stančeka v Prievidzi Gabriela Tunáčková a riaditeľka ZŠ na Mariánskej ulici v Prievidzi Daniela Porubcová. V prvom prípade mali byť problematické vyjadrenia riaditeľky na adresu parkovania pri ZUŠ. Porubcová zase mala znevažovať hanlivým spôsobom rozhodovanie poslancov, ktorí hlasovali za vyradenie ZŠ na Mariánskej ulici zo siete škôl. Dadíková pre obe žiadala trest, nakoniec však k nemu nedošlo.
14. Primátorke klesol plat
Čitateľov zaujala aj správa, že prievidzskí poslanci v máji odhlasovali zníženie platu primátorke Kataríne Macháčkovej. Zaviazal ich k tomu zákon po tom, čo štatistický úrad informoval, že Prievidza má menej ako 50-tisíc obyvateľov. Primátorke sa tak plat upravil o tristo eur na sumu 3635 eur.
15. Prvé jarné huby
Najmä nadšencov hubárčenia potešila správa, že už začiatkom februára sa mohli z hornonitrianskych lesov vrátiť s plnými košíkmi húb.
16. Štrajk učiteľov
Učitelia niektorých prievidzských škôl boli v decembri pripravení na neobmedzený štrajk za zlepšenie podmienok v školstve, ktorý mal trvať aj počas vianočných sviatkov. Ten však napokon skončil po troch dňoch.
17. Kiná v regióne skončili
Začiatkom roka sa objavili prvé informácie o tom, že väčšina starých kín, ako ich poznáme, ukončia svoju činnosť. Dôvodom je finančne náročná digitalizácia potrebná pri premietaní filmových noviniek. Vo väčšine kín ostali len filmové kluby.
18. Úspešná jarná premena
Pravdepodobne najmä ženské čitateľky zaujal článok o neuveriteľnej premene Vladimíry Čičmancovej, ktorej sa vďaka športu podarilo schudnúť 36 kilogramov.
19. Deti v škôlke bez liekov
Laurike, ktorá ešte chodí do škôlky, diagnostikovali diabetes, teda cukrovku. Musí dostávať inzulín, jej mama bola nútená opustiť zamestnanie, aby mohla dcérke zabezpečiť predpísanú diétu. Učiteľky totiž deťom v škôlke nesmú podávať žiadne lieky.
20. Granáty už štát reklamoval
Dvadsiaty najčítanejší článok minulého roka sa opäť vracia k marcovému nešťastiu, kedy výbuch granátu zabil civilného zamestnanca vojenskej posádky v Novákoch. Zistilo sa, že granáty, ktoré vybuchli, štát už predtým reklamoval.