NITRIANSKE PRAVNO. Dlhé roky uznávaný slovenský karikaturista Ľubomír Nikolíni, ktorý teraz žije v Centre sociálnych služieb na Bôriku v Nitrianskom Pravne, začal po takmer troch desaťročiach stagnácie opäť tvoriť a vystavovať svoje práce.
V tomto sociálnom zariadení mu na tvorbu kresleného humoru vytvárajú vhodné podmienky a podporujú ho.
Bytového architekta lákal humor
„Je príkladom človeka, ktorý k starnutiu pristupuje aktívne,“ povedal o ňom ergoterapeut
zariadenia Miroslav Holček, ktorý Nikolíniho podnietil k tvorbe.
Holček si pred časom všimol, že jeden z obyvateľov si občas len tak kreslí nejaké postavičky. Zdali sa mu známe. Až keď ho oslovil, zistil, že je to skutočne Nikolíni, ktorého kresby v sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch minulého storočia permanentne uverejňovali humoristické i nehumoristické časopisy v Československu, ale aj denníky, najmä Smena.
Priznal sa, že od študentských čias mu uverejnili približne desaťtisíc humoristických kresieb, aforizmov a aj poviedok.
Pôvodné povolanie Nikolíniho je bytový architekt. Kreslenie mu teda bolo blízke. Ťahalo ho to však k humoru. Ako povedal, svojimi kresbami vždy chcel niečo povedať.
Spočiatku mu kresby redakcie vracali. Pochopil, že si musí vytvoriť vlastný štýl, charakteristické postavičky. Najskôr ich kreslil bez očí a úst. Mal na mysli, že každý čitateľ si k nim dosadí tvár zo svojho okolia. Postupne však dospel k tomu, že aj očami a mimikou tváre sa dajú vyjadrovať alebo podčiarknuť myšlienku kresleného humoru a predovšetkým satirický prejav.
Chce opäť vystavovať
Zvrat u neho nastal, keď mal tridsaťštyri rokov. Nezavinená autohavária a neskôr mozgová príhoda ho na dlho pripútali na lôžko. Približne tri mesiace bol v kóme, operovali mu hlavu a implantovali dve umelé cievy. Odvtedy je na invalidnom dôchodku.
Najhoršie bolo, že u neho na dlhé roky nastala apatia, zanevrel na tvorbu, zrazu sa mu nič nezdalo smiešne, vhodné na stvárnenie. K tomu sa neskôr pridali vzťahové problémy v rodine, rozvod a existenčné problémy. Až sa pred dvomi rokmi dostal na Bôrik.
„Je očividné, ako tento náš klient s každou novou kresbou dostáva novú chuť do života, ako pookrial. Zrazu má množstvo nových plánov. V zariadení mal dve výstavy a jednu v obci Nitrianske Pravno, pri príležitosti rozlúčky so železnicou. K skončeniu prevádzky na železničnej trati medzi Prievidzou a Nitrianskym Pravnom nakreslil aj niekoľko humoristických a satirických kresieb. Chce vystavovať aj v okolitých obciach a mestách. Pripravuje tiež kresby s tematikou zvierat, rád by ich prezentoval v bojnickej zoo. Začal sa už venovať aj baníkom, pretože toto povolanie je pre humoristu mimoriadne inšpiratívne,“ prezradil o ňom Holček.